zielone oko

Usługi

Irydologia

Tutaj jesteś:

Irydologia

Każda z usług zaczyna się 60 min konsultacją.

O cenę i terminy zapytaj w naszej recepcji.

CZAS TRWANIA: 60 min

Irydologia jest jedną z nielicznych technik diagnostycznych, które pozwalają na całościową, holistyczną ocenę stanu organizmu. Irydolog zajmuje się całościową oceną stanu zdrowia, której dokonuje na podstawie wyglądu oka, szczególnie struktury tęczówki. Dzięki temu można wskazać wrodzone predyspozycje do pewnych schorzeń, a także, wskazać z dużym prawdopodobieństwem, gdzie w organizmie toczy się proces chorobowy. Za sprawą holistycznego spojrzenia na organizm, zdecydowanie łatwiej można dotrzeć do rzeczywistych przyczyn choroby oraz pomóc określić prognozę na przyszłość.

niebieskie oko
niebieskie oko

Czym jest irydologia?

Bez względu na to, że korzenie irydologii sięgają daleko w przeszłość, jest ona wciąż stosunkowo młodą, ale dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Tempo jej rozwoju ciągle wzrasta, powstaje wiele stowarzyszeń lekarzy irydologów. Nauka ta jest niezwykle pomocna szczególnie we wstępnych, a często także bardziej szczegółowych badaniach całego organizmu. W ODNOVA CLINIC oferujemy możliwość skorzystania z diagnostyki irydologicznej. Analiza wykonana przy wsparciu nowoczesnego sprzętu może pomóc w zdiagnozowaniu nieprawidłowości zachodzących w organizmie oraz odpowiednio szybko podjąć odpowiednią terapię.

Irydologia jest zupełnie nieszkodliwa i nieinwazyjna dla organizmu.

Irydologia – jej możliwości i ograniczenia

Pozwala określić podatność na różnego rodzaju schorzenia. Warto wiedzieć, że irydologia:

  • pozwala rozpoznać istniejące kliniczne objawy chorób i dysfunkcję organów,
  • pomaga ustalić już powstałe patologiczne zmiany w naszym organizmie, a także (co ważne) określić dynamikę pewnych zmian patologicznych,
  • jest niezwykle przydatna i ważna przy określaniu toksycznego zatrucia organizmu i obserwować jak przebiega proces odtruwania,
  • pomaga wykrywać także bardzo wczesne zmiany patologiczne w organizmie.

 

A zatem jakie są ograniczenia w irydologii? Otóż irydolog nie jest może wykryć choroby autoimmunologicznej jak np. SM. Ta metoda nie pozwala także na wykrycie pewnych schorzeń krwi, takich jak np. białaczka. Zabiegi chirurgiczne wykonywane w pełnej narkozie mogą “nie zapisać się“ w tęczówce. Irydolog z tęczówki nie odczyta także rozwijającej się ciąży – ponieważ nie jest to stan chorobowy lecz naturalny stan w organizmie kobiety.
Dla ułatwienia w irydologii posługujemy się układem zegara. Oznacza to, że obraz tęczówki nakładamy niejako na cyferblat i dzielimy zgodnie z układem godzin i minut. To pozwala precyzyjnie miejsce zauważonej zmiany i przypisać je do określonego narządu. Bywają pewne odchylenia, ale są one niewielkie.

brązowo oko kobieta

Diagnostyka zmian w organizmie – irydologia Katowice

Naukowcy są zgodni, że znaki które można odczytać na tęczówce mają związek z podrażnieniem nerwów układu współczulnego. Badacze tego zjawiska twierdzą, że istnieją połączenia nerwów ciała z określonymi fragmentami tęczówki.

 

Nerw wzrokowy nie jest tak naprawdę pojedynczą strukturą, lecz pęczkiem nerwowym zbudowanym z setek tysięcy pojedynczych włókien nerwowych. Jeśli mamy do czynienia z procesem patologicznym danego narządu, można zaobserwować podrażnienie obecnych w nim zakończeń nerwów współczulnych, które następnie dociera drogami nerwowymi do zakończenia nerwów współczulnych w obrębie tęczówki. Powoduje to rozmaite reakcje, jak np. zmiany strukturalne tęczówki. Stąd też czasem stosuje się określenie „analiza neuropatyczna”.

 

Ponadto, obejmujące znaczną część tęczówki zmiany topolabilne mają ścisły związek z obecnością w płynach ustrojowych produktów wytwarzanych w zmienionych chorobowo tkankach. Przykładem mogą być tutaj nerki. Jeśli są osłabione chorobowo, w tęczówce może pojawić się barwnik neurotropowy. Podobnie można zaobserwować barwnik wątrobowy lub trzustkowy. Mechanizmy które dziś nie są jeszcze w pełni zrozumiałe, stają się wiarygodne poprzez powtarzalność, która jest przez badaczy skrupulatnie weryfikowana.

 

Chodzi tu o różnego rodzaju zmiany. Pierwszym objawem są tzw. zatoki. Każda tęczówka składa się z włókienek kolagenowych ułożonych równolegle względem siebie. Jeśli w organizmie trwa jakiś proces chorobowy, to często między odpowiednimi włókienkami powstaje pusta przestrzeń w postaci zatoki. Najbardziej niepokoić mogą wąskie zatoki o ostrych brzegach, przypominające kształtem kajak. Takim nieprawidłowościom trzeba się uważnie przyjrzeć. Istotny jest także kolor wspomnianych punktów projekcyjnych. Np. brązowa barwa wpadająca w czerń sygnalizuje problemy z wątrobą i drogami żółciowymi, żółta informuje o kłopotach z nerkami, a pomarańczowa zwraca naszą uwagę na trzustkę, oczywiście paleta barw jest szersza. To nie jest tak, że irydologa niepokoi każda plamka. Trzeba to rozpatrywać dodatkowo z innymi znakami. Z pewnością jednak barwy pojawiające się na tęczówce bierzemy pod uwagę przy analizie.

 

W irydologii kluczowe znaczenie ma odczytywanie i właściwe interpretowanie określonych znaków pojawiających się na tęczówkach. Na tej podstawie można rozpoznać zarówno pewne obecne schorzenia, jak i obciążenia genetyczne. Można też dostrzec to, jak nasze zdrowie będzie kształtować się w przyszłości. Dzięki temu mamy szansę wcześniej odpowiednio wcześniej zareagować I poddać się określonym badaniom diagnostycznym, rozpocząć dedykowaną terapię czy wdrożyć konieczną profilaktykę zdrowia.

Irydologia oraz jej początki

Próżno by szukać w historii dziejów myśli ludzkiej jakiejś konkretnej daty, która wskazywałaby na rok odkrycia, czy czas tworzenia się podstaw irydodiagnostyki. Pierwsze pisemne dokumenty, świadczące o wykorzystaniu tęczówki do rozpoznawania chorób pochodzą sprzed kilku tysięcy lat. Najbardziej znane są dwa papirusy odnalezione w trakcie prac archeologicznych prowadzonych przy jednym z grobów w Gizie. Autorem ich jest sławny lekarz faraona Tutenchamona żyjący ok. 1350 roku p.n.e. Jak podaje wybitny irydolog rosyjski F. Romaszow, opisany jest w nich oryginalny sposób odbijania kolorowego obrazu oczu na metalowych płytkach wykonanych z cynku lub niklu, które z kolei pokryte były specjalna srebrzystą cieczą. Taką płytkę podnoszono na wysokość oczu i w odległości 2 cm trzymano przez 4 minuty. Po tak wykonanej “fotografii” płytkę poddawano obróbce chemicznej, w wyniku czego na jej powierzchni pojawiał się kolorowy obraz oka.

 

Wiemy że irydologia była znana i praktykowana w starożytnym Egipcie. Warto także wspomnieć, że irydologią interesował się Hipokrates. Natomiast w Indiach czy Chinach już w starożytności irydologia była powszechnie wykorzystywana, aby ocenić zdrowie i wartość zwierząt nabywanych do pracy.
Przez całe wieki była częściowo zapomniana i mało popularna. Zmieniło się to dopiero za sprawą węgierskiego lekarza Ignacego von Peczelyego, który na nowo wskrzesił irydologię i nadał jej współczesny kierunek. Peczely jako lekarz, przez wiele lat pracował w szpitalu, gdzie obserwował tęczówki swych pacjentów i prowadził szczegółowe analizy, tworzył notatki, obserwował zależności pomiędzy stanem zdrowia pacjenta a tym co obserwował w tęczówkach pacjentów. Na tej podstawie w odpowiednim czasie opublikował współczesne mapy irydologiczne.

ścianka egipska
małe szufladki

Irydologia dyscypliną ponadczasową

Ludzie przebywając ze sobą i rozmawiając, niemal zawsze patrzą sobie w oczy. W oczach dostrzegamy nasze emocje oraz uczucia. Ponadto ludzie których łączą bliskie stosunki najczęściej patrzą sobie głęboko w oczy. Kobiety we Włoszech, chcąc być bardziej atrakcyjne zakrapiały sobie oczy pewnymi roślinnymi specyfikami, po których miały powiększone źrenice i chociaż nieco słabiej widziały, czuły się bardziej ponętne dla płci przeciwnej. Obecnie na kursach z zakresu autoprezentacji, uczy się kursantów z jaką intensywnością i przez jaki czas patrzymy rozmówcy w oczy.

 

Warto również podkreślić że każda tęczówka jest niepowtarzalna w swojej budowie, podobnie jak płatek śniegu lub linie papilarne palców dłoni. Dlatego obecnie, w wielu obiektach a także urządzeniach na całym świecie, montuje się czytniki tęczówek. Jak widać, oczy są dla nas czymś, co wykracza poza fizyczność, poza ciało. W dużym stopniu to właśnie tłumaczy, dlaczego irydologia nie tylko przetrwała całe wieki, ale dlaczego obecnie staje się coraz to bardziej uznana, akceptowana i rozpowszechniana na całym świecie. Odczytywanie informacji z tęczówki oka jest bezbolesne, całkowicie nieinwazyjne.

mężczyzna trzymający ręce kobiety
niebieskie oko kobiety

Jak wygląda badanie

Tęczówka jest bardzo mała, ma bowiem zaledwie ok. 8 lub 10 mm szerokości. Bez specjalnej aparatury irydolog niewiele by zobaczył i dlatego też konieczne jest stosowanie określonych przyrządów, pozwalających przyjrzeć się wszystkim najmniejszym zmianom w oku. Wcześniej stosowano specjalne lupy bądź urządzenia optyczne zwane irydoskopem. Obecnie jednak podczas konsultacji wykorzystuje się z fotografię cyfrową wysokiej jakości, która umożliwia dłuższą i dokładniejszą ocenę bez konieczności podrażniania oczu długą ekspozycją na mocne światło. Dzięki temu metoda ta jest bezbolesna, nieinwazyjna i precyzyjna.

 

Przy analizie istotne są obie tęczówki. Mimo iż są niemal swoim lustrzanym odbiciem, różnią się między sobą detalami. Lewa tęczówka umożliwia dokonanie analizy stanu jelita grubego i serca, a prawa ilustruje kondycję wątroby i jelita cienkiego. Uznaje się, że irydolog może pozyskać więcej informacji z oka lewego.

 

Ponadto, metoda cyfrowej fotografii umożliwia także przekazanie obrazu innemu specjaliście oraz może być zarchiwizowana jako wyjściowy punkt odniesienia, na podstawie którego można ocenić postęp prowadzonej terapii. W irydodiagnostyce obecnie wykorzystuje się również tzw. irydoskop, czyli specjalny mikroskop który w budowie przypomina lampę szczelinową wykorzystywaną w okulistyce.

Zamknij

KONTAKT

ul. Porcelanowa 23 s, 40-246

Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00

Sobota:
07:00 – 16:00

Niedziela: zamknięte

Zobacz nas na: