fizjoterapeuta wykonujący ćwiczenie

Usługi

Konsultacje fizjoterapeuta

Tutaj jesteś:

Konsultacje fizjoterapeuta

Każda z usług zaczyna się 60 min konsultacją.

O cenę i terminy zapytaj w naszej recepcji.

CZAS TRWANIA: 60 min

Poszukujesz pomocy doświadczonego fizjoterapeuty? Umów się na konsultację z fizjoterapeutą w ODNOVA CLINIC. Nasz zespół składa się ze specjalistów, którzy wiedzą w jaki sposób łączyć zalety terapii z zakresu fizjoterapii z zabiegami dodatkowymi. Dzięki temu możesz liczyć na szybką ulgę w bólu oraz efektywną pracę nad poprawą mobilności danego obszaru lub całego ciała.

fizjoterapeuta uciskający plecy
zabieg na łopatce mężczyzny

Fizjoterapeuta

Jak powinna wyglądać i od czego zaczyna się fizjoterapia? Konsultacja – niezbędna dla prawidłowej diagnostyki oraz odpowiedniego dopasowaniu toku terapii – koniecznie musi uwzględniać przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Doświadczony fizjoterapeuta wie w jaki sposób dotrzeć do źródeł danego problemu czy dolegliwości. Celem terapii jest w końcu nie tylko doraźne niesienie ulgi w bólu i dyskomforcie, ale usunięcie danego problemu na stałe. Znaczącą grupa pacjentów stanowią osoby dbające o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, których celem nie jest leczenie konkretnych dolegliwości, ale jest wieloletni dobrostan ich ciała i ducha. Także w tym celu niejednokrotnie konieczne jest wykonanie dodatkowych badań oraz konsultacja w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Fizjoterapeuta konsultacja – wywiad

Pierwsza wizyta u rehabilitanta trwa zwykle około godziny. Konsultacja skupiona jest na diagnostyce i badaniu palpacyjnym celem, którego jest zebranie informacji niezbędnych do ustalenia procesu terapeutycznego. Wywiad i badanie pacjenta zajmują około 40 minut, z czego co najmniej kwadrans to wywiad szczegółowy. W zależności od skomplikowania danego przypadku czas ten może być dłuższy lub krótszy. Warto przy tym podkreślić, że dobry wywiad powinien stanowić praktycznie połowę całego badania.

Dlatego też na wszystkie pytania fizjoterapeuty należy odpowiadać szczerze i konkretnie. Pozwoli to fizjoterapeucie na uzyskanie cenniejszych informacji i postawieniu trafniejszej diagnozy.

Na czym polega wywiad? Doświadczony fizjoterapeuta wie, że konsultacja musi uwzględniać rozmowę z pacjentem. Umożliwi to ocenę danego problemu oraz pozwoli zaproponować najlepsze rozwiązania. Wywiad jest zatem zestawem pytań kierowanych do pacjenta. Konkretne pytania dobierane są w zależności od objawów i dolegliwości, z którymi pacjent stawia się w gabinecie.

Specjalista może pytać m.in. o kwestie takie jak:

  • rodzaj wykonywanej pracy,
  • tryb życia,
  • liczbę dzieci,
  • historię przebytych chorób,

a także o szczegóły, takie jak np. problemy z wypróżnianiem czy odczuwanie dyskomfortu podczas zbliżenia z partnerem. Warto o tym pamiętać, nawet gdy konsultacja dotyczy pozornie niezwiązanej z tym kwestii, jak np. dolegliwości bólowych kręgosłupa.

masaż karku przez fizjoterapeute
zabieg fizjoterapeutyczny na placach

Fizjoterapeuta konsultacja – badanie

Po uzyskaniu odpowiedzi na wszystkie pytania fizjoterapeuta może przejść do właściwego badania. Rodzaj obranych przez specjalistę narzędzi jest uzależniony zależy od okolicy na ciele, z którą mamy problem.

Dla przykładu, przy diagnozowaniu bólu kręgosłupa fizjoterapeuta będzie wykonywał kilkanaście różnych testów, które umożliwią mu uzyskać informacje o aktualnym stanie pacjenta. Bardzo istotne jest, że w takich przypadkach testowane są zazwyczaj także miejsca odległe od kręgosłupa, jak np. mięśnie kończyn dolnych lub górnych. Nie powinno zatem dziwić, że zamiast wyłącznie bolącym odcinkiem kręgosłupa lędźwiowego fizjoterapeuta zajmuje się także badaniem nóg (np. sprawdzając siłę zginaczy stawu kolanowego lub czucie skórne na stopie). Wszystko to składa się na całość procesu oraz na końcową diagnozę.

Po pełnej diagnostyce (na samym końcu badania) fizjoterapeuta powinien potwierdzić jej wyniki badaniami dodatkowymi, jak np.: rezonansem magnetycznym, USG czy zdjęciami RTG. Badania przegląda się na końcu, aby specjalista nie sugerował się nimi przy wystawianiu własnej diagnozy. Dzięki temu całe badanie jest wiarygodne.

Innymi elementami konsultacji są też badania funkcjonalne:

  • ocena postawy ciała, ze skupieniem na wszelkich odstępstwach od normy,
  • kontrola czucia powierzchniowego i głębokiego,
    badanie równowagi i odruchów,
  • badania zakresu ruchomości, podczas których fizjoterapeuta ocenia: siłę mięśni, długość kończyn i poszukuje czynników mogących stanowić przyczynę danych dolegliwości.

Aby móc skorzystać z pomocy jaką oferuje fizjoterapia, konsultacja w gabinecie powinna uwzględniać wszystkie wymienione elementy i bazować na wywiadzie z pacjentem. Umożliwia to, po uprzednim wyjaśnieniu pacjentowi szczegółów, rozpoczęcie procesu leczenia, regeneracji oraz profilaktyki.

Diagnoza specjalisty – fizjoterapia konsultacja

Szczegółowo przeprowadzenie badania pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia pomyłki oraz są kluczowe aby móc rozpocząć terapię nakierowaną na konkretny problem, działając skutecznie na źródło problemu. Należy jednak brać pod uwagę, że każdy przypadek jest indywidualny i nie istnieje jeden, sztywny schemat badania. Poszczególni fizjoterapeuci sięgają po swoje ulubione techniki i testy diagnostyczne. Dlatego też ocena funkcjonalna przeprowadzona przez dwóch specjalistów może przebiegać zupełnie inaczej.

Terapia zwykle jest modyfikowana w trakcie kolejnych spotkań. Dzieje się tak w zależności od zdiagnozowanego problemu i indywidualnych potrzeb pacjenta, fizjoterapeuta proponuje najskuteczniejsze formy terapii, jak np.:

  • kinezyterapię – terapię ruchem,
  • fizykoterapię – terapię z użyciem urządzeń emitujących bodźce fizyczne (np. pole magnetyczne lub terapię wodorem),
  • masaż leczniczy,
  • terapię manualną,
  • trening funkcjonalny – oparty na wzorcach ruchowych wykorzystywanych w codziennym życiu,
  • kinesiotaping – który polega na oklejaniu chorego miejsca specjalnymi, kolorowymi plastrami.
zabieg fizjoterapeuty na dłoni

Fizjoterapia – konsultacja i jak się do niej przygotować

Aby fizjoterapia mogła dać trafną diagnozę, niezwykle istotny okaże się wybór odpowiedniego specjalisty. Przy wyborze fizjoterapeuty warto zwracać uwagę na kilka czynników:

  • dostępne online opinie o danym fizjoterapeucie,
  • zapytać o wrażenia osób, które już korzystały z jego usług (jeśli to możliwe),
  • warto sprawdzić jak ukierunkowana jest praktyka danego specjalisty (w jakich problemach się specjalizuje, jakie urazy leczy najczęściej).

 

Podczas wizyty fizjoterapeuta może poprosić pacjenta o odsłonięcie danego obszaru ciała. Aby zatem wizyta mogła przebiegać sprawnie (i komfortowo dla pacjenta), na wizycie warto pojawić się w wygodnej i łatwej do zdjęcia odzieży, jak np. dresie. Można także mieć ze sobą odzież na przebranie.

 

W gabinetach ODNOVA CLINIC przewidziane jest miejsce na wygodną zmianę ubrań, dzięki czemu zarówno panowie, jak i panie mogą poczuć się komfortowo. Fizjoterapeuta praktycznie nigdy nie prosi o zdjęcie bielizny. Jedynie w uzasadnionych przypadkach może być konieczne zdjęcie górnych elementów bielizny, jak np. biustonosza.

 

Wizyta może zakończyć się z zaleceniem wykonania badań dodatkowych. Jeśli jest to możliwe, warto na wizytę zabrać ze sobą dostępną dokumentację i wyniki badań, ale jeśli nie były wykonane wcześniej, specjalista może to zlecić. Na szczęście diagnostyka w gabinecie w większości przypadków okazuje się wystarczająca by ustalić przyczynę zaistnienia danych dolegliwości bólowych.

Zamknij

KONTAKT

ul. Porcelanowa 23 s, 40-246

Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00

Sobota:
07:00 – 16:00

Niedziela: zamknięte

Zobacz nas na: