Usługi
Każda z usług zaczyna się 60 min konsultacją.
O cenę i terminy zapytaj w naszej recepcji.
Fizjoterapia jest dziedziną nauki skupiającą się na różnorodnych metodach leczenia, wykorzystujących środki naturalne. Obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych z leczeniem ruchem i zabiegami fizykoterapeutycznymi. Jako dyscyplina naukowa wiąże się także ściśle z bioetyką, naukami behawiorystycznymi, a nawet społecznymi, dzięki czemu fizjoterapia stanowi nieodzowny element rehabilitacji leczniczej (medycznej) – składają się na nią działania mające na celu przyspieszenie rekonwalescencji oraz ułatwienie choremu powrót do sprawności i możliwości spełniania codziennych czynności.
Celem jaki zakłada sobie fizjoterapia jest poprawa sprawności ruchowej i siły organizmu, a także: złagodzenie bólu oraz przywrócenie sprawności fizycznej. Fizjoterapia składa się z dwóch podstawowych działów:
Ich połączenie i wzajemne przenikanie się umożliwia opracowanie terapii, która umożliwi wznowienie codziennych czynności, w tym: pracy zarobkowej, edukacji, realizowania pasji i opieki osobistej. Poprzez badania oraz wykonanie szeregu testów funkcjonalnych fizjoterapeuta wie jakie właściwe środki i metody terapeutyczne dobrać, aby pomóc pacjentowi w szybkim powrocie do sprawności. Przebieg terapii zależeć będzie jednak od postępów pacjenta – właśnie w oparciu o nie specjalista fizjoterapeuta może kontrolować efekty swojej pracy oraz weryfikować program leczenia tak, aby jak najlepiej współgrał z potrzebami danego pacjenta.
Na skuteczną fizjoterapię składają się także doskonalone na przestrzeni lat metody
i techniki rehabilitacyjne, które wykorzystuje się podczas pracy z pacjentem.
Aby móc zapewnić pacjentowi profesjonalną opiekę fizjoterapeutyczną kluczowe jest utrzymanie bliskiej współpracy między fizjoterapeutą, specjalistą prowadzącym terapię oraz osobą, która poszukuje pomocy. To podstawa dla opracowania rozwiązań, które umożliwią szybki i sprawny powrót do zdrowia i sprawności fizycznej. Zrozumienie potrzeb pacjenta oraz możliwość zaoferowania mu ulgi w dyskomforcie i dolegliwościach bólowych to priorytet każdego fizjoterapeuty.
Działalność fizjoterapeuty obejmuje działania z zakresu:
Wcześniej pacjent trafiał na stół fizjoterapeuty w oparciu o zalecenia od reumatologa, lekarza ortopedy czy neurologa. Obecnie jednak coraz powszechniejszą praktyką jest aby z danym problemem lub przypadłością udać się bezpośrednio do fizjoterapeuty działającego indywidualnie, w zespole terapeutycznym, a także we współpracy z pracownikami socjalnymi i służby zdrowia czy specjalistami. Współcześnie fizjoterapeuci specjalizują się najczęściej w obrębie terapii określonego rodzaju zaburzeń. Natrafić można na profesjonalne placówki wyspecjalizowane w zabiegach i technikach z zakresu niwelowania dolegliwości bólowych – jedną z nich jest ODNOVA CLINIC.
Fizjoterapeuta zajmuje się leczeniem dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Do najczęstszych przyczyn zgłoszenia się po pomoc do fizjoterapeuty należą m.in.:
Warto także wiedzieć, że fizjoterapeuci stanowią jeden z najszerzej reprezentowanych zawodów medycznych. Nic zresztą dziwnego. Postępujący proces starzenia się społeczeństw wymaga coraz szerszej rzeszy specjalistów gotowych pomagać pacjentom z dolegliwościami bólowymi oraz rekonwalescencją pourazową.
Fizjoterapia stanowi dziedzinę nauk medycznych, której głównym przedmiotem zainteresowania i celem jest doraźna pomoc pacjentowi oraz łagodzenie objawów o podłożu chorobowym czy zaistniałych w wyniku urazu. Najważniejsze jest, aby terapia umożliwia pacjentowi powrót do dawnej sprawności w jak największym stopniu, pozwalając mu na aktywność zawodową i społeczną. Fizjoterapia jest silnie powiązana z naukami o kulturze fizycznej, naukami behawioralnymi, a także społecznymi, takimi jak psychologia, pedagogika czy socjologia. Dzięki temu właśnie, przy pomocy odpowiednich technik, możliwe jest holistyczne oddziaływanie na organizm pacjenta.
Do najważniejszych technik w zanadrzu fizjoterapeuty należą:
Terapia manualna – która polega na szczegółowym badaniu, diagnozowaniu oraz leczeniu manualnym. Jest to technika stosowana najczęściej w kontekście urazów stawów, więzadeł, mięśni i struktur torebkowych. Składa się na nią wiele technik, w tym m.in. masaż funkcyjny, stymulacja i rozciąganie mięśni, mobilizacja stawowa oraz specjalistyczne ćwiczenia. Metoda ta skupia się przede wszystkim na niwelowaniu dyskomfortu i bólu, a także na stopniowym zwiększaniu zakresu ruchów danego obszaru ciała.
Kinesiotaping – czyli nowoczesna metoda wykorzystująca specjalne plastry (tejpy, taśmy), które umożliwiają usprawnienie funkcjonowania konkretnych obszarów ciała, a także stosowane są by odciążyć tkanki miękkie, aktywizować głębokie struktury mięśni i powięzi w sposób nieinwazyjny. Więcej o kinezjotapingu przeczytasz tutaj.
Trening funkcjonalny i terapeutyczny – czyli inaczej kinezyterapia opierająca się na wyborze ćwiczeń przygotowanych przez fizjoterapeutę tak, aby jak najlepiej wspomagały rekonwalescencję i regenerację ciała. Wykonywane są pod okiem terapeuty lub samodzielnie. Stanowią nieodzowny element skutecznej fizjoterapii. Elementem kinezyterapii jest także tzw. metoda PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu, polega na odtworzeniu utraconej funkcji ruchu.
Fizykoterapia – czyli zbiór różnorodnych zabiegów bazujących w szczególności na wykorzystaniu działaniu impulsów elektrycznych i ultradźwięków. Tego typu techniki są metodami uzupełniającymi cały proces fizjoterapii i rehabilitacji.
Metoda McKenziego – technika umożliwiająca leczyć i wnikliwie diagnozować dolegliwości bólowe kręgosłupa, których podłożem są przeciążenia. Stosowanie terapii umożliwia także uczulić pacjenta na to w jaki sposób funkcjonuje kręgosłup na co dzień oraz jak prawidłowo zadbać o jego zdrowie.
W Polsce wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na udzielaniu w sposób bezpośredni świadczeń zdrowotnych, usług o charakterze społecznym. Zgodne z treścią Art. 18d ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej; Dz. U. nr 91 poz. 408 z późniejszymi zmianami – “osoba wykonującą zawód medyczny to osoba, która na podstawie odrębnych przepisów uprawniona jest do udzielania świadczeń zdrowotnych, oraz osoba legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny”.
Studia z zakresu fizjoterapii uwzględniają samodzielną praktykę. Polega ona na zastosowaniu wiedzy do przygotowania programów rehabilitacji lub fizjoterapii dla osób zmagającymi się różnorodnymi dysfunkcjami. Wymaga to znajomości diagnostyki funkcjonalnej, umiejętności wykonywania zabiegów z zakresu: fizykoterapii, kinezyterapii, terapii manualnej i różnych technik masażu. Jest to kluczowe zarówno dla właściwego doboru środków fizjoterapii i technik terapeutycznych, ale także dla prawidłowego kontrolowania efektów prowadzonej terapii oraz ewentualnego zweryfikowania jej toku w oparciu o postępy, jakich dokonuje pacjent.
KONTAKT
ul. Porcelanowa 23 s, 40-246
Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00
Sobota:
07:00 – 16:00
Niedziela: zamknięte
Zobacz nas na: