Obraz Alt

Usługi

Masaż sportowy

Tutaj jesteś:

Masaż sportowy

Każda z usług zaczyna się 60 min konsultacją.

O cenę i terminy zapytaj w naszej recepcji.

CZAS TRWANIA: 60 min

Fachowcy opisują masaż sportowy jako zabieg, który przyśpiesza regenerację mięśni, ścięgien i więzadeł, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz zwiększa zakres ruchu, minimalizując ryzyko doznania kontuzji i zwiększając wydajność sportowca. Właśnie dlatego ten rodzaj masażu polecany jest przede wszystkim sportowcom oraz osobom amatorsko uprawiającym sport. Specjalista zajmujący się masażem sportowym wie jakie techniki dobrać w terapii, aby wspomagać pracę określonych partii mięśni lub dopasować się do potrzeb osób trenujących daną dyscyplinę.

Zwracając uwagę na dobry stan zdrowia, niezbędnym elementem przy uprawianiu

sportu jest regeneracja, rolowanie, ale również detoksykacja i masaż.

Masaż sportowy

ODNOVA CLINIC skupia szczególna uwagę na połączeniu w kompletną całość wszystkich tych elementów, które osobie dbającej o zdrowie dadzą jak najszersze zakresy usług i możliwości doboru zabiegów przy uprawianiu sportu. Nie ma to znaczenia czy jesteś zawodowcem, czy uprawiasz sport amatorsko. Nie ma znaczenia jakiego rodzaju wykonujesz treningi, ale to czy i jak się do nich przygotowujesz oraz w jaki sposób przebiega regeneracja

Na czym polega masaż sportowy

Masaż sportowy jest typem terapii manualnej, która okazuje się skuteczną opcją w przypadku leczenia niektórych urazów i kontuzji. To jednak nie wszystko, ponieważ profesjonalnie wykonany masaż tego typu pomaga także w utrzymaniu dobrej formy, co jest szczególnie istotne w przypadku osób aktywnie uprawiających sport. Masażysta sportowy specjalizuje się we wspomaganiu utrzymania organizmu w dobrej formie przed większym lub mniejszym wysiłkiem fizycznym. Stosowane techniki umożliwiają poprawić jakość prowadzonego treningu, zarówno w trakcie jego trwania, jak i po okresach wzmożonego wysiłku (jak np. po zawodach sportowych).

 

Odpowiednio wykonany masaż sportowy pomaga także usunąć lub zmniejszyć efekt powstawania zakwasów, usuwając napięcie mięśni, relaksują i wspierając regenerację organizmu po wysiłku.

kto powinien
z niego skorzystać

Pośród dostępnych w ODNOVA CLINIC usług oferujemy naszym klientom także możliwość zapisania się na masaż sportowy. Dla kogo sprawdzi się podobny zabieg? Przede wszystkim polecamy go osobom świadomym, które w sposób profesjonalny podchodzą do uprawianej dyscypliny sportu, a jednocześnie wiedza że sam sport to za mało żeby organizm móc na długo utrzymać w jak najlepszej kondycji.

 • Masaż sportowy przeznaczony jest dla osób uprawiających różnego rodzaju aktywność fizyczną – może być to każda osoba uprawiająca amatorsko różnego zakresu wysiłek fizyczny.
 • Masaż sportowy wykonuje się w celu wspomożenia lub usprawnienia aktywności fizycznej, przede wszystkim w przypadku osób zawodowo uprawiających sport.
 • Ważne w przypadku masażu sportowego jest też to, iż może być również stosowany u osób, które nie uprawiają sportu, a np. pokonują w pracy bardzo duże ilości kilometrów pieszo czy wykonują długotrwale ruch jednego rodzaju (pakują paczki, czy piszą dużo siedząc przy komputerze). Taki masaż bardzo szybko pomoże w zniwelowaniu napięć, które towarzyszą im po pracy. Ważne jednak jest to aby to terapeuta dobrał odpowiedni zabieg do potrzeb pacjenta.

 

Masaż sportowy nie jest jednak zalecany dla osób z problemami ze strony układu krążenia i z chorobami nowotworowymi. Nie powinno się korzystać z masażu sportowego w czasie trwania infekcji lub stanów zapalnych o różnym podłożu, w tym grypy czy przeziębienia, oraz rekonwalescencji po chorobach, w których źródłem infekcji był wirus

Jakie efekty daje masaż sportowy

Odpowiednio wykonany masaż sportowy, ma za zadanie pobudzić mięśnie i układ ruchu do działania. W zależności od potrzeb pacjenta, masaż może mieć na celu stymulowanie mięśni do podjęcia wysiłku. Stosowany może być także wyciszająco i w celu przyspieszenia regeneracji ciała. Masaż może być skupiony na konkretnym obszarze ciała, szczególnie istotnym przy treningu danej dyscypliny.

Jakie efekty niesie ze sobą masaż sportowy? Przede wszystkim:

 • wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i limfatycznego,
 • pomaga uporać się ze stresem,
 • wspiera metabolizm,
 • pomaga skutecznie przygotować się do rozpoczęcia treningu,
 • ogranicza ryzyko wystąpienia kontuzji (poprzez rozgrzewanie mięśni, stawów i więzadeł),
 • umożliwia lepiej przygotować się do wzmożonego wysiłku (np. zawody, konkursy lub turnieje),
 • zmniejsza zmęczenie po intensywnym wysiłku fizycznym, chroniąc ciało przed jego konsekwencjami (zakwasy czy ból mięśni).

 

Pozytywny wpływ masażu sportowego można wspierać na wiele sposobów, np. poprzez codzienną dietę oraz odpowiednio dobraną suplementację. Wszystko to przyczynia się do wzmocnienia naturalnej bariery ochronnej organizmu i wsparcia procesów regeneracyjnych

Jakich technik używa masażysta sportowy

Doświadczony masażysta sportowy bazuje na różnorodnych technikach zaczerpniętych m.in. z masażu klasycznego. Masaż rozpoczyna się od rozgrzania mięśni poprzez rozcieranie, głaskanie, ugniatanie i oklepywanie określonych partii ciała. Zabiegi te należy wykonywać dość energicznie i wkładając w to więcej siły niż w przypadku tradycyjnego masażu. Z tego względu warto pamiętać, że masaż sportowy bywa czasem bolesny, gdyż jego celem jest bowiem przywrócenie mięśniom sprawności, poprawienie krążenia krwi, limfy oraz dotlenienie mięśni i skóry. W przypadku stosowania masażu klasycznego (lub relaksacyjnego) chodzi natomiast głównie o zapewnienie klientowi relaksu i maksimum odprężenia.

Masaż sportowy Katowice
– rodzaje masażu

Wykorzystanie poszczególnych rodzajów masażu sportowego zależy też od fazy przygotowań sportowca do zawodów oraz od rodzaju podejmowanego przez niego wysiłku fizycznego. Rodzaj wykonanego masażu różni się też w zależności od partii ciała, której poświęca się najwięcej uwagi. Zdecydowanie najczęściej okazują się to trzy kluczowe obszary ciała: łydki (zwłaszcza u biegaczy), zginacze bioder oraz mięsień pośladkowy średni, którego funkcją jest odwodzenie uda.

 

Masaż sportowy podtrzymujący

określany jest także jako masaż kondycyjny, najczęściej wykonywany jest w przypadku sportowców, którzy w przerwie między zawodami chcą wesprzeć skuteczność treningów o mniejszej intensywności. Czasem zalecany jest także przed rozpoczęciem sezonu.

 

Jego zadaniem jest stopniowa poprawa funkcjonowania układu krążenia oraz układu nerwowego. Dzięki temu mięśnie są odpowiednio dotlenione, a ich sprawność utrzymana na wysokim poziomie. Masaż kondycyjno-podtrzymujący pomaga oczyszczać organizm z toksyn, a jego delikatny charakter upodobania technikę do masażu klasycznego i relaksacyjnego. Sesja masażu powinna być powtarzana co kilka dni.

 

Masaż sportowy treningowy

jest polecany przed rozpoczęciem każdego treningu, gdyż pomaga stopniowo zwiększać zakres ruchu oraz wspiera budowanie wydolności. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich technik organizm jest pobudzony do wysiłku, a ciało jest odpowiednio chronione przed powstawaniem kontuzji, zakwasów czy przeciążeń. Masaż treningowy trwa dość długo (nawet do godziny), jest intensywny, a nierzadko także bolesny – jego efekty są jednak doceniane przez sportowców różnych dyscyplin.

Masaż sportowy startowy

wykonywany jest na kilka minut przed właściwą rozgrzewką. Ma za zadanie pobudzić do intensywnej pracy więzadła, mięśnie i stawy. Technika jest bardzo intensywna i dynamiczna, dzięki czemu wpływa na elastyczność tkanek i umożliwia dogłębne ich rozgrzanie, stosując różnorodne typy ruchów (rozcieranie, głaskanie i ugniatanie).

 

Masaż sportowy przedwysiłkowy

wykonuje się w określonym czasie: od ostatniego masażu treningowego, do momentu startu w zawodach lub turnieju. Jak sama nazwa wskazuje, ma przygotować ciało na intensywny wysiłek.

 

Stosowanie różnorodnych technik łączących w sobie stymulację głębokich struktur mięśni łączy się także z relaksacją, dzięki której zawodnik może skutecznie zwalczyć nabudowany stres i napięcia. Niepokój przed startem może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie w ciągu dnia i nocy. Masaż ma zatem za zadanie ułatwiać utrzymanie regularności snu i wpływać korzystnie na umiejętność utrzymania koncentracji.

 

Masaż sportowy powysiłkowy

czyli typ masażu regeneracyjnego (restytucyjnego). Wykonuje się go “po wysiłku”, a więc po okresie intensywnej eksploatacji narządu ruchu, także między kolejnymi startami. Głównym celem masażu jest wspomaganie regeneracji organizmu, co nierzadko okazuje się znacznie efektywniejsze niż pasywny odpoczynek. Masaż uwzględnia elementy rozciągania oraz techniki łagodzące bolesne napięcia w mięśniach.

 

Do masażu rozgrzewającego po ćwiczeniach możesz wykorzystać żel z CBD dla sportowców, który ma działanie przeciwbólowe i regeneracyjne. Podobne właściwości wykazuje Maść rozgrzewająca, którą kupisz w aptece. Z kolei maść żywokostowa działa ściągająco i łagodząco w stanach napięcia bólowego. Czasami do masażu sportowego dodaje się także inne zabiegi, jak np. wodne kąpiele w solance, saunę, magnetoterapię 3D oraz regenerację aktywnym wodorem.

Intensywność masażu ma znaczenie

Warto wiedzieć, że między masażem klasycznym i relaksacyjnym, a sportowym można wyróżnić szereg różnic. Przed zapisaniem się na sesję warto zastanowić się jakie oczekiwania wiążemy z efektami jakie ma zapewnić masaż. W ODNOVA CLINIC stawiamy na indywidualne podejście do każdego pacjenta, z uwzględnieniem konkretnego problemu czy przypadłości. Sposób prowadzenia terapii może być modyfikowany w zależności od tego, jak w czasie zmieniają się potrzeby danej osoby.

Zdecyduj się na masaż sportowy, gdy:

 • chcesz, aby Twoje mięśnie działały wydajnie i były mniej narażone na wystąpienie kontuzji czy przeciążeń,
 • rozpoczynasz, prowadzisz lub kończysz trening,
 • chcesz wrócić do dawnej formy,
 • potrzebujesz wsparcia przed planowanymi zawodami.

 

Postaw na masaż klasyczny, gdy:

 • zmagasz się z uporczywym bólem głowy lub innych obszarów ciała,
 • chcesz walczyć ze skutkami niezdrowego trybu życia lub pracy (np. w trybie siedzącym),
 • chcesz walczyć ze skutkami oddziaływania stresu,
 • szukasz sposobu na rozluźnienie mięśni,
 • poszukujesz sposobu na powrót do równowagi emocjonalnej i relaksację.
Zamknij

KONTAKT

ul. Porcelanowa 23 s, 40-246

Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00

Sobota:
07:00 – 16:00

Niedziela: zamknięte

Zobacz nas na: