Obraz Alt

Usługi

Kinezjotaping

Tutaj jesteś:

Kinezjotaping

Każda z usług zaczyna się 60 min konsultacją.

O cenę i terminy zapytaj w naszej recepcji.

CZAS TRWANIA: 60 min
Kinezjotaping (lub też kinesiotaping lub taping) określana jest jako technika tzw. dynamicznego plastrowania. Jest to zyskująca na popularności nieinwazyjna metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych obszarów ciała pacjenta wytrzymałymi plastrami o specjalnej strukturze. Plastry te mają za zadanie wpływać na poprawę funkcji danego obszaru, w tym m.in. odciążyć tkanki oraz aktywizować ich głębokie struktury. Ponadto, technika oklejania ciała przy pomocy plastrów do kinesiotapingu (tejpów) ma na celu również stymulację prawidłowej pracy układu krążenia i mięśniowego oraz pomaga uśmierzyć ból poszczególnych partii ciała.

Czym jest kinesiotaping?

Metoda ta jest także stosowana przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych czy przy problemach z funkcjonowaniem układu limfatycznego.

Wszystkie te zalety umożliwiły zaadaptować kinezjotaping jako efektywną metodę wspierającą różne odnogi rehabilitacji, w tym ortopedycznej, neurologicznej oraz sportowej (i e-sportowej). Specjaliści ODNOVA CLINIC także stosują kinesiotaping jako metodę pomocniczą w procesie rehabilitacji i fizjoterapii pacjentów z różnorodnymi przypadłościami. Taping umożliwia wzmocnić efekty zabiegu przeprowadzonego na miejscu, w klinice, a także pomaga przyspieszyć proces powrotu do sprawności po wizycie.

Na czym polega?

Metoda została opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez dr Kenzo Kase. Polega na oklejaniu ciała stosując do tego celu specjalnego rodzaju plastry (wynaleziony właśnie przez dr Kase), które różnią się między sobą grubością, ciężarem właściwym oraz rozciągliwością. Parametry plastrów sprawiają, że ich struktura jest zbliżona do ludzkiej skóry. Taping dynamiczny wykorzystuje wyłącznie plastry suche, które nie są nasączone lekami, ani nie zawierają w sobie lateksu. Technika ta umożliwia osiąganie znakomitych rezultatów terapeutycznych, wykorzystując działanie sensoryczne plastra.

 

Przyklejone w odpowiedni sposób taśmy dynamiczne (tejpy, plastry) mają za zadanie stworzyć pofałdowania powierzchni, zwiększając w ten sposób przestrzeń pomiędzy warstwami skóry właściwej a powięzią.

  • Poprzez delikatne naciąganie taping pomaga usprawnić mikrokrążenie krwi i limfy (drenaż limfatyczny) oraz aktywizować proces samoleczenia w organizmie. Wspomaga to szybsze wchłanianie się krwiaków, a także przyczynia się do minimalizowania stanów zapalnych i obrzęków.
  • Działanie przeciwbólowe plastrów wynika z ich oddziaływania na receptory położone w skórze. Plastry mają za zadanie drażnić zakończenia połączeń nerwowych, wpływając tym samym na łagodzenie dolegliwości bólowych oraz szybszą regenerację ciała.
  • Kinezjotaping wspomaga także prawidłowe funkcjonowanie mięśni, ułatwiając wykonanie ruchu. Odpowiednio mocne plastry korygują też ustawienie oraz pracę stawów, co w efekcie umożliwia stopniowe zwiększenie zakresu ruchu, zarówno mięśni, jak i stawów.

Plastry umożliwiające skuteczny taping

Plastry dynamiczne stosowane w kinesiotapingu są wykonane ze specjalnego materiału, którego ciężar i grubość są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Taśmy wykonuje się z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem lycry oraz doskonale działającym klejem medycznym ułożonym faliście. Obecność włókien elastycznych sprawia, że rozciągliwość plastrów w zakresie od 130 do 140% także upodabniają “pracę” taśm to tego w jaki sposób zachowuje się skóra. Taśma rozciąga się tylko w jednym kierunku (na długość), więc musi zostać naklejona w odpowiedni sposób. Taki stopień rozciągliwości odróżnia plastry od tzw. taśm sztywnych, które także są wykorzystywane przez fizjoterapeutów, choć znacznie rzadziej.

Najczęściej stosowane są plastry o szerokości od 2,5 do 10 cm. W zależności od potrzeb, pod taśmą może zostać także umieszczona gąbka podkładowa bądź pianka, których zadaniem jest wypełnienie zagłębień w strukturze skóry, dzięki czemu plaster lepiej przylega do ciała. Kinezjotaping jest tak skuteczny, ponieważ plastry utrzymują się na ciele przez kilka dni (od 3 do nawet 10, w zależności od zastosowanego plastra), co stanowi w pewien sposób przedłużenie dotyku lub ucisku stosowanego przez fizjoterapeutę w czasie zabiegu.

  • Plastry nie ograniczają swobodnego ruchu ciała i mobilności.
  • Taśmy do kinesiotapingu nie zawierają w sobie leków, ani lateksu.
  • Struktura plastrów jest wodoodporna, co umożliwia swobodnie brać prysznic czy korzystać z pływalni.
  • Materiał, z którego tworzone są plastry umożliwia swobodny przepływ powietrza, dzięki specjalnemu sposobowi tkania oraz wysokiej zawartości włókien naturalnych (bawełny).
  • Taśmy są hipoalergiczne, więc mogą być stosowane także przez alergików i osoby z wrażliwą skórą.

Dla kogo wskazany jest taping?

Kto może i powinien stosować kinezjotaping? Jest to technika niezwykle bezpieczna, ale przy tym dająca zauważalne efekty. Warto podkreślić, że jest to terapia świetnie tolerowana przez pacjentów w każdym wieku, dzięki czemu chętnie stosowana jest także w przypadku młodszych pacjentów.

 

Kinesiotaping to metoda, która umożliwia skutecznie leczyć:

  • dolegliwości bólowe układu mięśniowo-szkieletowego, kręgosłupa, kolan, ostrogi piętowej, a także kończyn górnych: barków, nadgarstków (np. stanów zapalnych pochewek ścięgnistych) czy okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty),
  • stany po urazach, w szczególności terapia skręceń i zwichnięć stawów, obrzęków, niestabilności stawów czy uszkodzeń mięśni i więzadeł (np. dolegliwości związane ze ścięgnem Achillesa),
  • blizny i krwiaki, przyspieszając gojenie po przebytych urazach i operacjach,
  • zaburzenia krążenia poprzez drenaż limfatyczny (kinesiotaping limfatyczny), zmniejszając obrzęki powstające w wyniku choroby, urazu lub w ciąży.
  • wady postawy (jak np. skoliozę),
  • niektóre dysfunkcje spowodowane pracą receptorów skóry i powięzi (jak np. zaburzenia równowagi czy niektóre typy zaburzeń oddechowych).

 

Ogólnie rzecz ujmując, kinesiotaping ma na celu podniesienie sprawności i wydolności mięśni i stawów, a także zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowych kontuzji, co istotne w przypadku sportowców profesjonalnych i amatorskich.

Do rozpoczęcia terapii uwzględniającej kinesiotaping brak jest wyraźnych przeciwwskazań. Jest to metoda stosunkowo bezpieczna, ale warto jednak pamiętać, że:

  • naklejanie plastrów nie będzie odpowiednią opcją w przypadku pacjentów zmagających się z problemami skórnymi, takimi jak łuszczyca i inne zaawansowane zmiany skórne, a także nie zagojone lub trudno gojące się rany,
  • przeszkodą może okazać się także zalecenie przez specjalistę innych zabiegów fizykoterapeutycznych, których nie można wykonywać przez powierzchnię plastra,
  • należy także zaprzestać używania plastrów, jeśli okaże się, że stosowany w nich klej wywołuje reakcję alergiczną, podrażnienie lub wysypkę.

Jak wygląda wizyta

Zanim specjalista podejmie decyzję o zastosowaniu w toku terapii tapingu, konieczne jest przeprowadzenie z pacjentem dokładnego wywiadu. Podstawą do rozpoczęcia terapii powinny być także niezbędne badania siły mięśniowej, pomiar zakresu ruchomości stawów, testy przesiewowe połączone z oceną reakcji na przesuwanie powięzi w różnych kierunkach, a jeśli jest taka konieczność, także i badanie neurologiczne.

Mimo iż kinezjotaping jest metodą łatwą i szybką w stosowaniu, a przeszkolony specjalista potrafi sprawnie rozmieścić na ciele taśmy, trzeba pamiętać, że taping tylko pozornie stanowi prostą czynność. Dobrana musi zostać odpowiednia szerokość plastra, a taśma musi być naklejona tak, aby aktywizowała obszary, na których skupia się terapia – na uszkodzone mięśnie stosuje się zwykle taśmę nierozciągniętą. Przy uszkodzeniach stawów i więzadeł taśma z kolei jest rozciągnięta, gdyż dzięki temu umożliwia zabezpieczyć właściwą korekcję. Taping osłabionych mięśni przebiega w kierunku od przyczepu początkowego do końcowego.

Dynamiczny taping Katowice – przygotowanie do wizyty

Ogromną zaletą jaką oferuje taping jest bezpieczeństwo metody – jej stosowanie nie jest obarczone niepożądanymi efektami ubocznymi, a przy tym niezwykle skuteczne w stosowaniu u pacjentów w każdym wieku.
Pacjent nie musi przygotowywać się w specjalny sposób do zastosowania plastrowania dynamicznego. Ważne jest, aby w czasie wizyty pacjent miał ze sobą wyniki wykonanych badań, także obrazowych, co pomoże prawidłowo dobrać rodzaj plastrowania. Zastosowanie tejpów wymaga czasem też zgolenia owłosienia, jeżeli jest ono bardzo nasilone. Do gabinetu warto przyjść w wygodnej odzieży, tak aby w zależności od potrzeb móc szybko odsłonić obszar ciała, na którym umieszczone zostaną plastry.

Plaster pozostaje na skórze kilka dni – można powiedzieć, że dłoń terapeuty niejako oddziaływuje na dany obszar ciała działa przez ten cały okres. Standardowo stosuje się minimum 3-5 aplikacji taśmy z rzędu, przy czym pojedynczy plaster noszony jest na ciele od 3 do 5 dni, a czasem nieco dłużej. Kinesiotaping jest najczęściej stosowany jako terapia wspomagająca. Kinezjotaping łączy się z innymi metodami leczenia, takimi jak:

Zamknij

KONTAKT

ul. Porcelanowa 23 s, 40-246

Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00

Sobota:
07:00 – 16:00

Niedziela: zamknięte

Zobacz nas na: