Obraz Alt

Usługi

Rehabilitacja ortopedyczna

Tutaj jesteś:

Rehabilitacja ortopedyczna

Każda z usług zaczyna się 60 min konsultacją.

O cenę i terminy zapytaj w naszej recepcji.

CZAS TRWANIA: 60 min

Przy rehabilitacji ortopedycznej zawsze dążymy do osiągnięcia przez naszych Pacjentów pełnej sprawności ruchowej i powrotu do aktywnego trybu życia lub trenowanego sportu. Ten cel osiągamy dzięki aktywnej współpracy, jaka zawiązuje się pomiędzy lekarzem, diagnostą i fizjoterapeutą. Rehabilitacja ortopedyczna przy wsparciu wykwalifikowanego fizjoterapeuty – poza pracą manualną – skupia się także na treningu rehabilitacyjnym z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu ortopedycznego. W procesie rehabilitacji przeprowadzamy obiektywne testy, które posłużą do oceny postępów pacjenta, a także do późniejszego określenia stopnia jego powrotu do sprawności. Dzięki testom jesteśmy w stanie skrócić czas leczenia do minimum.

Czym jest rehabilitacja ortopedyczna?

Najczęściej specjaliści z ODNOVA CLINIC zmagają się z urazami sportowymi. Jest tak, ponieważ obecnie coraz więcej osób amatorsko biega, jeździ na rowerze czy próbuje sił w triathlonie. To zdecydowanie pozytywny trend – choć, jak widać, wiązać się może także z ryzykiem wystąpienia kontuzji czy poważniejszych urazów. Nasz zespół dołoży starań, aby każdy pacjent spotkał się w klinice z kompleksową opieką, zarówno w przypadku skierowania na zabieg operacyjny, jak i w przypadku leczenia zachowawczego.

Rehabilitacja ortopedyczna ma na celu przywrócenie funkcji narządu ruchu
(układów kostnego, stawowego oraz mięśniowego) oraz aktywności życiowych, które zostały utracone lub ograniczone w efekcie wad wrodzonych, zachorowania bądź wypadku.

Na czym polega proces rehabilitacji ortopedycznej?

Do naszej kliniki trafiają przede wszystkim pacjenci z różnego rodzaju urazami ortopedycznymi, zarówno mechanicznymi mięśniowo-więzadłowymi, jak również przeciążeniowymi.
 
Rehabilitacja, czy też fizjoterapia ortopedyczna to najczęściej wybierana forma leczenia fizjoterapeutycznego, która bazuje na naturalnej zdolności organizmu do stopniowej regeneracji. Podczas zabiegu usprawnia się funkcjonowanie tkanek miękkich oraz twardych w celu przyspieszenia ich powrotu do pełni sprawności. Zabiegi z zakresu rehabilitacji ortopedycznej dedykowane są dla szerokiego grona odbiorców, którymi są m.in. osoby po przebytych urazach ortopedycznych, takich jak: złamania, zwichnięcia, skręcenia, naderwania, zerwania.
 
Rehabilitacja ortopedyczna jest najczęściej zalecana w przypadku:
 • rekonstrukcji więzadeł w kolanach, 
 • złamań kości, 
 • urazów stawów barkowego, biodrowego, kolanowego lub skokowego,
 • wad rozwojowych i przeciążeń (szczególnie kręgosłupa).
 
Tkanki mięśniowe w szybki i łatwy sposób wracają do pełni siły zaledwie po kilku zabiegach od ich uszkodzenia. Kości regenerują się dużo wolniej ale i w tym wypadku rehabilitacja może usprawnić ich wzrost co w przyszłości zaowocuje mocniejszą kością która na pewno nie złamie się już w tym samym miejscu. Jeśli w ostatnim czasie przebyłeś uraz, bądź doznałeś jakiejś kontuzji, konsultacja ze specjalistą z zakresu rehabilitacji ortopedycznej jest rozwiązaniem właśnie dla Ciebie.

Kiedy rehabilitacja ortopedyczna jest nam potrzebna?

WHO określa rehabilitację jako działanie o charakterze kompleksowym, które osobom niepełnosprawnym fizycznie i psychicznie przywraca pełną albo maksymalną do osiągnięcia sprawność. Jest ona integralnym i nieodzownym elementem współczesnego procesu leczenia. Dzięki rehabilitacji osoba niepełnosprawna zyskuje możliwość włączenia się w życie społeczne i zawodowe.

 

Do najczęstszych stanów kwalifikujących się do rehabilitacji należą m.in.:

 • rekonstrukcje więzadeł ACL, PCL, po przebytych zabiegach jak np.:  osteotomii czy artroskopii,
 • złamania kości oraz urazy aparatu stawowego,
 • stany po operacjach naprawczych narządu ruchu (przede wszystkim implantacji endoprotez stawowych),
 • następstwa chorób nowotworowych narządu ruchu,
 • urazy stawu biodrowego, kolanowego, urazy stawu barkowego lub skokowego czy tzw. „łokieć tenisisty”,
 • wady wrodzone i rozwojowe narządu ruchu (powstałe w życiu płodowym lub po urodzeniu),
 • wady wynikające z rozwoju i starzenia się człowieka,
 • zapalenia i następstwa zapaleń narządu ruchu,
 • zniekształcenia i dysfunkcje narządu ruchu po porażeniach wiotkich i spastycznych,
 • następstwa zaburzeń hormonalnych, odżywczych i chorób układowych w obrębie narządu ruchu,
 • następstwa urazów narządu ruchu,
 • następstwa choroby zwyrodnieniowej narządu ruchu,
 • bóle i przeciążenia kręgosłupa.

Fizjoterapia ortopedyczna
i jej przebieg

W przypadku zabiegu operacyjnego pomagamy pacjentom przygotować się do niego, gdyż wzmocnienie osłabionych mięśni, przywrócenie zakresu ruchu i poprawa ogólnej sprawności pozwalają łatwiej przejść okres pozabiegowy. Z kolei rehabilitacja pooperacyjna zaczyna się już następnego dnia po zabiegu i trwa do momentu odzyskania pełnej sprawności. Każdy pacjent powinien pamiętać, że sam zabieg to tylko połowa sukcesu – liczy się także jego późniejsze zaangażowanie w proces rehabilitacji i wykonywanie zaleceń fizjoterapeuty.

 

Jeśli dany uraz nie wymaga leczenia operacyjnego, stosowana jest rehabilitacja zachowawcza. Dotyczy to zazwyczaj przeciążeń oraz urazów mięśniowo-więzadłowych, które po diagnostyce lekarskiej nie wymagają leczenia operacyjnego. Celem takiej rehabilitacji jest w pierwszej kolejności zniesienie dolegliwości bólowych, a następnie przywrócenie sprawności, wzmocnienie mięśni. W późniejszym etapie rehabilitacja skupiona jest na prewencji urazom w przyszłości poprzez specjalistyczne ćwiczenia funkcjonalne i propriocepcję.

 

Do przeprowadzenia terapii wykorzystuje się głównie kinezyterapię, fizykoterapię oraz masaż a także zaopatrzenie jak kule, balkoniki, ortezy, protezy. Nowością w pourazowej rehabilitacji jest liberalizacja powięzi oraz tzw. kinesiology taping, czyli plastry medyczne nakładane przez fizjoterapeutę, które redukują stany zapalne w obrębie mięśni, a także wspomagają krążenie krwi oraz pracę układu limfatycznego. Jest to bardzo dobre uzupełnienie końcowego etapu rehabilitacji, stosowane również przy niewielkich urazach nie wymagających długotrwałej terapii rehabilitacyjnej.

Rehabilitacja w przypadku złamania

W przypadku rehabilitacji załamań pierwszą wizytę należy przynieść ze sobą zdjęcie lub wypis ze szpitala, który wskaże jakiego rodzaju i która kość została złamana. W przypadku złamania, wspomagamy zrost kostny jak i prawidłowe tworzenie blizny kostnej. Oczywiście kość jest w stanie zrosnąć się sama bez udziału fizjoterapeuty jednak przy stosowaniu kilku zaleceń i zmianie nastawienia co do złamania, kość może zrosnąć się nie tylko szybciej ale i mocniej. Zabieg ma za zadanie zmniejszyć ból towarzyszący pacjentowi po zdarzeniu jak również zwiększyć stabilność i mobilność tkanek objętych zdarzeniem.

Skręcenie lub zwichnięcie

W przypadku zwichnięcia czy skręcenia celem zabiegu jest zmniejszenie bólu oraz poprawa ruchomości i stabilności stawu. Tu również na samo zdarzenie warto patrzeć długofalowo i holistycznie: staw który raz został skręcony ma pewnego rodzaju tendencje do ponownych urazów jeśli o niego prawidłowo nie zadbamy. Zabieg ten pozwoli nie tylko na pozbycie się problemu z którym aktualnie boryka się pacjent, ale również efektywnie zapobiegnie powstaniu nowych urazów tego typu w przyszłości.

Naderwanie lub zerwanie

W przypadku naderwania głównym celem zabiegu jest zmniejszenie bólu oraz wspomaganie tkanki do prawidłowego wzrostu i regeneracji. Dodatkową zaletą prowadzonej terapii jest także zmniejszenie przerostu blizny tkankowej i jej swobodna praca względem struktury na której występuje. Warto pamiętać jednak, że blizna może powstać nie tylko na skórze. Jej główną wadą jest brak elastyczności co w przyszłości może powodować ograniczenie pracy nie tylko jednego mięśnia, ale całego kompleksu mięśniowego a nawet i całej kończyny. W przypadku zerwania zabiegi polegać będą na przyzwyczajeniu organizmu do pracy danej struktury jak i stopniowe zwiększenie jej siły oraz mobilności.

Przygotowanie do zabiegu

Do zabiegu z zakresu fizjoterapii ortopedycznej nie trzeba się specjalistycznie przygotowywać. Wystarczy, że okolica na której będzie on wykonywany, będzie łatwo dostępna dla rehabilitanta, jak i komfortowa do ukazania przez pacjenta. Oznacza to przede wszystkim wybór miękkich i wygodnych ubrań. Największe znaczenie będzie tu miała praca z mięśniami miednicy oraz klatki piersiowej u kobiet. Warto mieć ze sobą także wypis ze szpitala bądź inne dokumenty z opisem badań obrazowych, co z pewnością będzie pewnym ułatwieniem w dalszym postępowaniu terapeutycznym.

 

Rehabilitacja ortopedyczna nie zawsze jednak będzie zalecona. Do głównych przeciwwskazań należą m.in.:

 • stany ostre,
 • choroby zakaźne,
 • stan w którym pacjent nie czuje się na siłach aby przyjść do gabinetu.

 

Mimo iż doświadczony fizjoterapeuta dołoży starań, aby proces terapii okazał się jak najbardziej komfortowy dla pacjenta, w trakcie leczenia można zaobserwować różnego typu wrażenia. Warto pamiętać, że po zastosowaniu danej terapii czy zabiegu mogą wystąpić skutki uboczne, do których zalicza się m.in.:

 • ból,
 • zaczerwienienie skóry,
 • chwilowe zaostrzenie objawów,
 • ormowanie się krwiaków i siniaków miejscowych,
 • uwrażliwienie tkanki (trwające zwykle 1-2 dni),
 • osłabienie kończyny,
 • zagęszczenie tkanki w miejscu pracy.

Na czym skupia się nowoczesna rehabilitacja ortopedyczna

Program rehabilitacyjny jest skupiony w pierwszej kolejności na eliminacji bólu, następnie na przywróceniu mobilności w danym obszarze oraz na przywróceniu dotychczas ograniczonej funkcji. Terapia w ODNOVA CLINIC polega m.in. na manualnej pracy terapeuty, ale także na indywidualnie przygotowanych ćwiczeniach rehabilitacyjnych, które pacjent będzie wykonywał w domu, we własnym zakresie. Bezpieczeństwo i komfort pacjenta stanowią dla nas priorytet. Dlatego też zwracamy szczególną uwagę aby zarówno podczas terapii, jak i po jej zakończeniu zniwelować ból.

Szczególną uwagę przy planowaniu terapii zwracamy na: wiek pacjenta, jego historię medyczną, ograniczenia i możliwości rehabilitowanej osoby oraz jak najszybszy powrót do zdrowia sprzed urazu, przy zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa.

Największą uwagę w nowoczesnej terapii przywiązujemy do kompleksowego zespołowego działania na rzecz osoby po operacji bądź przebytym urazie lub przeciążeniu.

Zabiegi związane z fizjoterapią ortopedyczną, to m.in.:

Zamknij

KONTAKT

ul. Porcelanowa 23 s, 40-246

Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00

Sobota:
07:00 – 16:00

Niedziela: zamknięte

Zobacz nas na: