Usługi
Każda z usług zaczyna się 60 min konsultacją.
O cenę i terminy zapytaj w naszej recepcji.
Przy rehabilitacji ortopedycznej zawsze dążymy do osiągnięcia przez naszych Pacjentów pełnej sprawności ruchowej i powrotu do aktywnego trybu życia lub trenowanego sportu. Ten cel osiągamy dzięki aktywnej współpracy, jaka zawiązuje się pomiędzy lekarzem, diagnostą i fizjoterapeutą. Rehabilitacja ortopedyczna przy wsparciu wykwalifikowanego fizjoterapeuty – poza pracą manualną – skupia się także na treningu rehabilitacyjnym z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu ortopedycznego. W procesie rehabilitacji przeprowadzamy obiektywne testy, które posłużą do oceny postępów pacjenta, a także do późniejszego określenia stopnia jego powrotu do sprawności. Dzięki testom jesteśmy w stanie skrócić czas leczenia do minimum.
Najczęściej specjaliści z ODNOVA CLINIC zmagają się z urazami sportowymi. Jest tak, ponieważ obecnie coraz więcej osób amatorsko biega, jeździ na rowerze czy próbuje sił w triathlonie. To zdecydowanie pozytywny trend – choć, jak widać, wiązać się może także z ryzykiem wystąpienia kontuzji czy poważniejszych urazów. Nasz zespół dołoży starań, aby każdy pacjent spotkał się w klinice z kompleksową opieką, zarówno w przypadku skierowania na zabieg operacyjny, jak i w przypadku leczenia zachowawczego.
Rehabilitacja ortopedyczna ma na celu przywrócenie funkcji narządu ruchu
(układów kostnego, stawowego oraz mięśniowego) oraz aktywności życiowych, które zostały utracone lub ograniczone w efekcie wad wrodzonych, zachorowania bądź wypadku.
WHO określa rehabilitację jako działanie o charakterze kompleksowym, które osobom niepełnosprawnym fizycznie i psychicznie przywraca pełną albo maksymalną do osiągnięcia sprawność. Jest ona integralnym i nieodzownym elementem współczesnego procesu leczenia. Dzięki rehabilitacji osoba niepełnosprawna zyskuje możliwość włączenia się w życie społeczne i zawodowe.
Do najczęstszych stanów kwalifikujących się do rehabilitacji należą m.in.:
W przypadku zabiegu operacyjnego pomagamy pacjentom przygotować się do niego, gdyż wzmocnienie osłabionych mięśni, przywrócenie zakresu ruchu i poprawa ogólnej sprawności pozwalają łatwiej przejść okres pozabiegowy. Z kolei rehabilitacja pooperacyjna zaczyna się już następnego dnia po zabiegu i trwa do momentu odzyskania pełnej sprawności. Każdy pacjent powinien pamiętać, że sam zabieg to tylko połowa sukcesu – liczy się także jego późniejsze zaangażowanie w proces rehabilitacji i wykonywanie zaleceń fizjoterapeuty.
Jeśli dany uraz nie wymaga leczenia operacyjnego, stosowana jest rehabilitacja zachowawcza. Dotyczy to zazwyczaj przeciążeń oraz urazów mięśniowo-więzadłowych, które po diagnostyce lekarskiej nie wymagają leczenia operacyjnego. Celem takiej rehabilitacji jest w pierwszej kolejności zniesienie dolegliwości bólowych, a następnie przywrócenie sprawności, wzmocnienie mięśni. W późniejszym etapie rehabilitacja skupiona jest na prewencji urazom w przyszłości poprzez specjalistyczne ćwiczenia funkcjonalne i propriocepcję.
Do przeprowadzenia terapii wykorzystuje się głównie kinezyterapię, fizykoterapię oraz masaż a także zaopatrzenie jak kule, balkoniki, ortezy, protezy. Nowością w pourazowej rehabilitacji jest liberalizacja powięzi oraz tzw. kinesiology taping, czyli plastry medyczne nakładane przez fizjoterapeutę, które redukują stany zapalne w obrębie mięśni, a także wspomagają krążenie krwi oraz pracę układu limfatycznego. Jest to bardzo dobre uzupełnienie końcowego etapu rehabilitacji, stosowane również przy niewielkich urazach nie wymagających długotrwałej terapii rehabilitacyjnej.
W przypadku rehabilitacji załamań pierwszą wizytę należy przynieść ze sobą zdjęcie lub wypis ze szpitala, który wskaże jakiego rodzaju i która kość została złamana. W przypadku złamania, wspomagamy zrost kostny jak i prawidłowe tworzenie blizny kostnej. Oczywiście kość jest w stanie zrosnąć się sama bez udziału fizjoterapeuty jednak przy stosowaniu kilku zaleceń i zmianie nastawienia co do złamania, kość może zrosnąć się nie tylko szybciej ale i mocniej. Zabieg ma za zadanie zmniejszyć ból towarzyszący pacjentowi po zdarzeniu jak również zwiększyć stabilność i mobilność tkanek objętych zdarzeniem.
W przypadku zwichnięcia czy skręcenia celem zabiegu jest zmniejszenie bólu oraz poprawa ruchomości i stabilności stawu. Tu również na samo zdarzenie warto patrzeć długofalowo i holistycznie: staw który raz został skręcony ma pewnego rodzaju tendencje do ponownych urazów jeśli o niego prawidłowo nie zadbamy. Zabieg ten pozwoli nie tylko na pozbycie się problemu z którym aktualnie boryka się pacjent, ale również efektywnie zapobiegnie powstaniu nowych urazów tego typu w przyszłości.
W przypadku naderwania głównym celem zabiegu jest zmniejszenie bólu oraz wspomaganie tkanki do prawidłowego wzrostu i regeneracji. Dodatkową zaletą prowadzonej terapii jest także zmniejszenie przerostu blizny tkankowej i jej swobodna praca względem struktury na której występuje. Warto pamiętać jednak, że blizna może powstać nie tylko na skórze. Jej główną wadą jest brak elastyczności co w przyszłości może powodować ograniczenie pracy nie tylko jednego mięśnia, ale całego kompleksu mięśniowego a nawet i całej kończyny. W przypadku zerwania zabiegi polegać będą na przyzwyczajeniu organizmu do pracy danej struktury jak i stopniowe zwiększenie jej siły oraz mobilności.
Do zabiegu z zakresu fizjoterapii ortopedycznej nie trzeba się specjalistycznie przygotowywać. Wystarczy, że okolica na której będzie on wykonywany, będzie łatwo dostępna dla rehabilitanta, jak i komfortowa do ukazania przez pacjenta. Oznacza to przede wszystkim wybór miękkich i wygodnych ubrań. Największe znaczenie będzie tu miała praca z mięśniami miednicy oraz klatki piersiowej u kobiet. Warto mieć ze sobą także wypis ze szpitala bądź inne dokumenty z opisem badań obrazowych, co z pewnością będzie pewnym ułatwieniem w dalszym postępowaniu terapeutycznym.
Rehabilitacja ortopedyczna nie zawsze jednak będzie zalecona. Do głównych przeciwwskazań należą m.in.:
Mimo iż doświadczony fizjoterapeuta dołoży starań, aby proces terapii okazał się jak najbardziej komfortowy dla pacjenta, w trakcie leczenia można zaobserwować różnego typu wrażenia. Warto pamiętać, że po zastosowaniu danej terapii czy zabiegu mogą wystąpić skutki uboczne, do których zalicza się m.in.:
Program rehabilitacyjny jest skupiony w pierwszej kolejności na eliminacji bólu, następnie na przywróceniu mobilności w danym obszarze oraz na przywróceniu dotychczas ograniczonej funkcji. Terapia w ODNOVA CLINIC polega m.in. na manualnej pracy terapeuty, ale także na indywidualnie przygotowanych ćwiczeniach rehabilitacyjnych, które pacjent będzie wykonywał w domu, we własnym zakresie. Bezpieczeństwo i komfort pacjenta stanowią dla nas priorytet. Dlatego też zwracamy szczególną uwagę aby zarówno podczas terapii, jak i po jej zakończeniu zniwelować ból.
Szczególną uwagę przy planowaniu terapii zwracamy na: wiek pacjenta, jego historię medyczną, ograniczenia i możliwości rehabilitowanej osoby oraz jak najszybszy powrót do zdrowia sprzed urazu, przy zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa.
Największą uwagę w nowoczesnej terapii przywiązujemy do kompleksowego zespołowego działania na rzecz osoby po operacji bądź przebytym urazie lub przeciążeniu.
Zabiegi związane z fizjoterapią ortopedyczną, to m.in.:
KONTAKT
ul. Porcelanowa 23 s, 40-246
Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00
Sobota:
07:00 – 16:00
Niedziela: zamknięte
Zobacz nas na: