Obraz Alt

Usługi

Rehabilitacja sportowa

Tutaj jesteś:

Rehabilitacja sportowa

Każda z usług zaczyna się 60 min konsultacją.

O cenę i terminy zapytaj w naszej recepcji.

CZAS TRWANIA: 60 min

Naturopatia (zwana również naturoterapią), jest jedną z dziedzin medycyny naturalnej i cechuje się holistycznym podejściem do organizmu człowieka. Naturoterapeuta w ramach medycyny komplementarnej prowadzi leczenie z przewagą środków naturalnych. Innym bardzo ważnym aspektem, który stanowi kluczowy czynnik w naturoterapii, jest uwzględnienie aspektu psychologicznego u pacjenta. To właśnie dobrostan emocjonalny i psychiczny najczęściej okazuje się kluczem, który leży u podstaw wielu schorzeń oraz stanowi przyczynę wielu różnych dolegliwości fizycznych.

Rehabilitacja SPORTOWA?

Słyszymy że aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści, a ciało człowieka wymaga ruchu do prawidłowego funkcjonowania. Uprawianie sportu może prowadzić jednak do kontuzji, szczególnie w przypadku intensywnie trenujących profesjonalistów lub amatorów bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania do danego zakresu ćwiczeń. Nie każdy wie iż lekki uraz zazwyczaj wymaga kilku dni odpoczynku i regeneracji sił. Czasem pojawiają się także cięższe przypadki, które wymagają pomocy fizjoterapeuty zajmującego się rehabilitacją sportowców lub osób nie zawodowo uprawiających sport. Rehabilitacja sportowa jest procesem leczniczym, którego celem jest zniesienie dolegliwości bólowych powstałych na skutek doznanego uszkodzenia lub urazu konkretnych części ciała.

Rehabilitacja sportowa ma na celu przede wszystkim postawienie lub potwierdzenie
właściwej diagnostyki w pojawiającej się kontuzji, zapobieganie urazom, kontuzjom,
pomoc w stosunkowo szybki oraz bezpieczny sposób do powrotu do aktywności fizycznej
po doznanej kontuzji, a także poprawę wyników uzyskiwanych w sporcie poprzez
uczestniczenie w treningach, które wyjaśni rehabilitant sportu.

Cel pracy rehabilitanta

Uprawianie różnorodnych dyscyplin sportowych czy wykonywanie ćwiczeń fizycznych często wiąże się z przeciążeniem poszczególnych mięśni ciała, naderwaniem ścięgien, urazami bądź kontuzjami wymagającymi pomocy specjalistów oraz odpowiedniej rehabilitacji. O jej przebiegu, intensywności i zakresie decydują lekarze ortopedzi w raz z zespołem fizjoterameutów i masażystów na podstawie doznanego uszczerbku na zdrowiu oraz czasu, którego wymaga ono do pełnej regeneracji. Wdrożenie właściwej rehabilitacji jest bardzo istotnym elementem, pozwalającym wrócić do zdrowia i sprawności.

 

Proces ten ma umożliwić pacjentowi powrót do codziennych czynności i obowiązków. W przypadku sportowców najważniejsze staje się jak najszybsze odzyskanie sprawności i wcześniejszego stopnia funkcjonowania. Czynna rehabilitacja może okazać się niezbędna nie tylko po doznaniu urazu układu ruchowego nie wymagającego operacji, ale też bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu.

Rodzaje
rehabilitacji sportowej

Wyróżnia się takie jej rodzaje, jak:

  • kinezyterapię, czyli ćwiczenia usprawniające;
  • elektroterapię,
  • magnetoterapię 3D, wykorzystującą energię elektryczną do pobudzenia mięśni i nerwów, złagodzenia stanu zapalnego, bólu, zwiększenia ukrwienia tkanek oraz ich regeneracji;
  • masaże lecznicze i tzw. fale uderzeniowe stosowane przy ostrodze piętowej, łokciach tenisisty, kolanach skoczka, bólach barku bądź ścięgna Achillesa;
  • rehabilitację ortopedyczną, neurologiczną, reumatologiczną,

 

Ostatnie z wymienionych obejmują problemy związane z układem mięśniowo szkieletowym, schorzeniami układu nerwowego i chorobami tkanki łącznej oraz stawów. W ODNOVA CLINIC dodatkowo stosowanym urządzeniem są innowacyjne generatory wodorowe, które, dotlenienie na poziomie komórkowym oraz mają wpływ antyoksydacyjny, a co za tym idzie – przyspieszają regenerację organizmu i zwiększają efektu pracy fizjoterapeuty.

Program rehabilitacji

Istotnym elementem prowadzenia rehabilitacji sportowej jest ustalenie odpowiedniego programu pozwalającego rehabilitowanej osobie ponownie rozpocząć sportową działalność. Ważne aby w trakcie jego opracowywania uwzględnić znajomość patofizjologii, etapów i okresów gojenia się tkanek podlegających uszkodzeniu. Na podstawie tego dobiera się odpowiednie ćwiczenia oraz treningi.

Należy wyróżnić wśród nich: ćwiczenia poprawiające wydolność mięśni, gibkości, kontroli nerwowo-mięśniowej, funkcjonalne, korygujące niewłaściwe warunki biomechaniczne, doskonalące umiejętności motoryczne oraz utrzymujące sprawność układu krążeniowo-oddechowego.

Rehabilitacja sportowa zazwyczaj dzieli się je na 4 etapy:

  1. moment od urazu do uzyskania pełnego i bezbolesnego zakresu ruchu.
  2. (zwany przedstartowym albo średniozaawansowanym) wiąże się z wykonywaniem codziennych czynności oraz realizacją wybranych aktywności w obrębie uprawianej dyscypliny sportowej. Poszczególne zadania mają doprowadzić do utrzymania sprawności organizmu, lecz bez nadmiernego obciążenia uszkodzonego miejsca.
  3. (określany jako zaawansowany) polega na wykonywaniu działań typowych dla danej dyscypliny sportu.
  4. następuje wraz z chwilą pełnego powrotu do uprawianego dotychczas sportu, realizacji całkowitych programów treningowych czy nawet ponownego brania udziału w zawodach.

Decyzja o poddaniu się rehabilitacji sportowej przynosi wiele korzyści dla całego organizmu. Pozwala m.in. na regenerację i przyspiesza odnowę biologiczną po długotrwałym i intensywnym wysiłku. Przywraca organizmowi harmonię i przygotowuje do kolejnych treningów zmniejszając ryzyko ewentualnych urazów oraz kontuzji. Rehabilitacja sportowa pozwala również zniwelować uciążliwie, spowodowane przeciążeniem, bóle kręgosłupa, stawów i mięśni.

Rehabilitacja w przypadku złamania

W przypadku rehabilitacji załamań pierwszą wizytę należy przynieść ze sobą zdjęcie lub wypis ze szpitala, który wskaże jakiego rodzaju i która kość została złamana. W przypadku złamania, wspomagamy zrost kostny jak i prawidłowe tworzenie blizny kostnej. Oczywiście kość jest w stanie zrosnąć się sama bez udziału fizjoterapeuty jednak przy stosowaniu kilku zaleceń i zmianie nastawienia co do złamania, kość może zrosnąć się nie tylko szybciej ale i mocniej. Zabieg ma za zadanie zmniejszyć ból towarzyszący pacjentowi po zdarzeniu jak również zwiększyć stabilność i mobilność tkanek objętych zdarzeniem.

Skręcenie lub zwichnięcie

W przypadku zwichnięcia czy skręcenia celem zabiegu jest zmniejszenie bólu oraz poprawa ruchomości i stabilności stawu. Tu również na samo zdarzenie warto patrzeć długofalowo i holistycznie: staw który raz został skręcony ma pewnego rodzaju tendencje do ponownych urazów jeśli o niego prawidłowo nie zadbamy. Zabieg ten pozwoli nie tylko na pozbycie się problemu z którym aktualnie boryka się pacjent, ale również efektywnie zapobiegnie powstaniu nowych urazów tego typu w przyszłości.

Naderwanie lub zerwanie

W przypadku naderwania głównym celem zabiegu jest zmniejszenie bólu oraz wspomaganie tkanki do prawidłowego wzrostu i regeneracji. Dodatkową zaletą prowadzonej terapii jest także zmniejszenie przerostu blizny tkankowej i jej swobodna praca względem struktury na której występuje. Warto pamiętać jednak, że blizna może powstać nie tylko na skórze. Jej główną wadą jest brak elastyczności co w przyszłości może powodować ograniczenie pracy nie tylko jednego mięśnia, ale całego kompleksu mięśniowego a nawet i całej kończyny. W przypadku zerwania zabiegi polegać będą na przyzwyczajeniu organizmu do pracy danej struktury jak i stopniowe zwiększenie jej siły oraz mobilności.

Przygotowanie do zabiegu

Do zabiegu z zakresu fizjoterapii ortopedycznej nie trzeba się specjalistycznie przygotowywać. Wystarczy, że okolica na której będzie on wykonywany, będzie łatwo dostępna dla rehabilitanta, jak i komfortowa do ukazania przez pacjenta. Oznacza to przede wszystkim wybór miękkich i wygodnych ubrań. Największe znaczenie będzie tu miała praca z mięśniami miednicy oraz klatki piersiowej u kobiet. Warto mieć ze sobą także wypis ze szpitala bądź inne dokumenty z opisem badań obrazowych, co z pewnością będzie pewnym ułatwieniem w dalszym postępowaniu terapeutycznym.

 

Rehabilitacja ortopedyczna nie zawsze jednak będzie zalecona. Do głównych przeciwwskazań należą m.in.:

  • stany ostre,
  • choroby zakaźne,
  • stan w którym pacjent nie czuje się na siłach aby przyjść do gabinetu.

 

Mimo iż doświadczony fizjoterapeuta dołoży starań, aby proces terapii okazał się jak najbardziej komfortowy dla pacjenta, w trakcie leczenia można zaobserwować różnego typu wrażenia. Warto pamiętać, że po zastosowaniu danej terapii czy zabiegu mogą wystąpić skutki uboczne, do których zalicza się m.in.:

  • ból,
  • zaczerwienienie skóry,
  • chwilowe zaostrzenie objawów,
  • ormowanie się krwiaków i siniaków miejscowych,
  • uwrażliwienie tkanki (trwające zwykle 1-2 dni),
  • osłabienie kończyny,
  • zagęszczenie tkanki w miejscu pracy.

Na czym skupia się nowoczesna rehabilitacja ortopedyczna

Program rehabilitacyjny jest skupiony w pierwszej kolejności na eliminacji bólu, następnie na przywróceniu mobilności w danym obszarze oraz na przywróceniu dotychczas ograniczonej funkcji. Terapia w ODNOVA CLINIC polega m.in. na manualnej pracy terapeuty, ale także na indywidualnie przygotowanych ćwiczeniach rehabilitacyjnych, które pacjent będzie wykonywał w domu, we własnym zakresie. Bezpieczeństwo i komfort pacjenta stanowią dla nas priorytet. Dlatego też zwracamy szczególną uwagę aby zarówno podczas terapii, jak i po jej zakończeniu zniwelować ból.

Szczególną uwagę przy planowaniu terapii zwracamy na: wiek pacjenta, jego historię medyczną, ograniczenia i możliwości rehabilitowanej osoby oraz jak najszybszy powrót do zdrowia sprzed urazu, przy zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa.

 

Największą uwagę w nowoczesnej terapii przywiązujemy do kompleksowego zespołowego działania na rzecz osoby po operacji bądź przebytym urazie lub przeciążeniu.

 

Zabiegi związane z fizjoterapią ortopedyczną, to m.in.:

  • Magnetoterapia
  • Oleje CBD
  • Inhalacje wodorem (terapia wodorem)
  • Krioterapia
  • Rehabilitacja przeciwbólowa
Zamknij

KONTAKT

ul. Porcelanowa 23 s, 40-246

Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00

Sobota:
07:00 – 16:00

Niedziela: zamknięte

Zobacz nas na: