Obraz Alt

Usługi

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Tutaj jesteś:

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Każda z usług zaczyna się 60 min konsultacją.

O cenę i terminy zapytaj w naszej recepcji.

CZAS TRWANIA: 40-60 min

Terapia czaszkowo-krzyżowa (zwana także terapią cranio-sacralną) jest rodzajem bardzo subtelnej pracy z ciałem pacjenta. Jest to holistyczna forma rehabilitacji pacjentów zmagających się z różnorodnymi dolegliwościami, która wywodzi się z osteopatii a jednymi z jej ojców jest William Sutherland i Franklyn Sills. Ojcowie metody czaszkowo-krzyżowej wykazali zależność między membranami ciała oraz ruchem tkanek ciała. Poprzez chwyty terapeutyczne jesteśmy w stanie wpłynąć na przywrócenie równowagi w ciele pacjenta względem linii środkowej (kręgosłupa) oraz polaryzacyjnej linii środkowej, którą posiada każde ciało. Ręce terapeuty poprzez bardzo delikatny dotyk pomagają ciału odzyskać prawidłową ruchomość tkanek.

Na czym polega?

Za pomocą terapii czaszkowo-krzyżowej (w skrócie TCK) równoważymy całe ciało pacjenta – od przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, po układ nerwowy, w celu przywrócenia równowagi w organizmie. Terapeuta poprzez delikatny dotyk i specjalne układy chwytów pomaga uwolnić się napięciom gromadzonym przez całe życie.

Objawami zaburzeń właściwego krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego są min. napięcia i bóle. Terapia krzyżowo-czaszkowa daje możliwość regulowania pracy płynu mózgowo-rdzeniowego w celu przywrócenia równowagi w ciele pacjenta, równowaga ta pozwala na polepszenie procesu samouzdrawiania, regulacji układu nerwowego, immunologicznego i hormonalnego.

Czynnikami powodującymi napięcie są między innymi:

 • urazy (wypadki, operacje, uderzenia, zabiegi, kontuzje),
 • stres i silne emocje,
 • traumatyczne przeżycia,
 • choroby,
 • przemęczenie,
 • bóle zwyrodnieniowe,
 • depresja,
 • problemy z koncentracją i snem,
 • bóle głowy, bruksizm,
 • nadciśnienie.

Terapia czaszkowo-krzyżowa Katowice

Praca podczas terapii czaszkowo-krzyżowej nie ogranicza się tylko do pracy z czaszką i kością krzyżową – w czasie trwania terapii pracuje się z całym ciałem pacjenta i jego różnymi układami wewnętrznymi. Bardzo korzystny wpływ terapii czaszkowo-krzyżowej możemy zaobserwować podczas pracy z regulacją układu nerwowego.

Poprzez pracę np. z nerwem błędnym (który jest najdłuższym nerwem czaszkowym) możliwa jest stopniowa poprawa funkcjonowania narządów wewnętrznych, takich jak żołądek, wątroba trzustka itd.

Dzięki terapii czaszkowo-krzyżowej pomagamy między innymi pacjentom w silnych i przewlekłych bólach głowy, bruksizmie czyli mocnym zaciskaniu szczęk połączonym ze zgrzytaniem zębami. Terapia cranio-sacralna wspomoże pacjentów po zabiegach stomatologicznych i ortodontycznych dzięki możliwości pracy w ustach pacjenta (nazywanej per oram).

 

Pacjenci podczas zabiegu doświadczają stanu wejścia w głęboką fazę relaksu, co czasami samo w sobie niesie ogromną wartość naprawczą. Z tego względu przeprowadzający zabieg specjalista zatroszczy się o to, aby terapia czaszkowo-krzyżowa przebiegała w jak najdogodniejszej i kojącej dla pacjenta atmosferze. Bardzo często dla zbudowana atmosfery sprzyjającej wyciszeniu stosuje się także relaksacyjną muzykę.

Terapia czaszkowo krzyżowa – przebieg i przygotowanie

W przypadku terapii czaszkowo-krzyżowej biodynamicznej terapeuta podąża za potrzebami ciała pacjenta i dostosowuje układy terapeutyczne do sytuacji i potrzeby, dlatego każda terapia dla każdego pacjenta wygląda inaczej. Sam zabieg zaczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem, odnośnie jego potrzeb oraz aktualnej kondycji emocjonalnej. Specjalista skupia się również na egzaminacji elementów takich jak postawa ciała, kondycja skóry.

Najczęściej terapia czaszkowo krzyżowa trwa od około 45 minut do godziny, ale zdarza się, że potrzeba więcej czasu. W zależności od konkretnych potrzeb dany zabieg może być zalecony w serii kilku zabiegów, rozłożonych w czasie w sposób dogodny dla pacjenta.

Podczas wizyty warto żeby pacjent był swobodnie ubrany, gdyż terapię wykonuje się w ubraniu. Pacjent podczas trwania terapii leży komfortowo na łóżku terapeutycznym, wspierając głowę na poduszce, przykryty kocem. Najczęściej zaleca się aby pacjent ułożył się na plecach (głowa spoczywa na poduszce), ale jeśli są ku temu jakieś przeciwwskazania, może on także siedzieć lub wygodnie ułożyć się na boku.

Podczas zabiegu terapeuta pomaga ciału pacjenta wzmocnić jego wrodzone zasoby tak, żeby były silniejsze. W czasie trwania zabiegu pacjenci mogą zauważać u siebie różnego rodzaju odczucia pojawiające się w ciele – najczęściej są to jednak wrażenia opisywane jako pozytywne i przyjemne.

 • Warto zatem zatroszczyć się o swobodny strój (np. miękki dres lub wygodne spodnie, bez paska itp).
 • Aby jak najbardziej zwiększyć efektywność terapii pacjent zawsze jest proszony o całkowite wyciszenie telefonu komórkowego i zdjęcie zegarka.
 • Dla komfortu pracy dobrze zdjąć także biżuterię typu bransoletki, łańcuszki czy większe kolczyki.
 • Warto pamiętać aby bezpośrednio przed rozpoczęciem terapii nie jeść obfitego posiłku.

Regeneracja organizmu po terapii cranio-sacralnej

Mimo iż terapia krzyżowo-czaszkowa ma w większości przypadków łagodny i nieinwazyjny przebieg, po każdorazowym zabiegu warto zadbać o odpowiednie warunki dla regeneracji organizmu. Zdarza się także, że głęboki stan relaksacji wzbudza u pacjenta wrażenie senności, uderzenia ciepła lub zimna czy delikatnego drętwienia kończyn. W zależności od indywidualnego pacjenta, efektem terapii może okazać się także gwałtowne uwolnienie emocji.

Po zakończeniu zabiegu powinno się odpocząć w gabinecie (lub poczekalni) przynajmniej 20 minut. Następnie, po zakończonej terapii należy nawodnić organizm i pamiętać o częstym piciu wody przez kolejne parę dni po zabiegu – najlepiej pić regularnie ciepłą wodę, która wspomaga proces równoważenia się i reorganizacji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ procesy naprawczo-regulacyjne, będące wynikiem terapii, będą trwać przynajmniej przez kolejne 72 godziny od zakończenia zabiegu. Jest to czas potrzebny na pełne dokonanie się procesu i inicjację zmian w organizmie.

Najistotniejszą rolę dla skuteczności terapii czaszkowo-krzyżowej odgrywa proces łagodzenia napięć i pomoc pacjentowi z rozładowywaniem stresu. Skutkuje to obniżeniem poziomu kortyzolu (tzw. hormonu stresu), którego wysoki poziom może mieć negatywne skutki dla funkcjonowania m.in. nerwowego, krążeniowego oraz układu immunologicznego.

Po terapii pacjenci wskazują na różne pozytywne zmiany w ciele – od pozbycia się problemu, z którym zgłosili się na terapię, poprzez różne inne pozytywne efekty jak np. poprawa jakości życia, jakości snu, wydajności życiowej czy lepszego radzenia sobie z problemami lub stresującymi sytuacjami.

Przeciwwskazania

Terapia jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Noworodków, można ją też z powodzeniem wykonywać dla dzieci po trudnych porodach lub już starszych maluchów. Co więcej, zabiegi z zakresu osteopatii uznawane są za stosunkowo bezpieczne i nie obarczone długą listą potencjalnych skutków ubocznych.

Przeciwwskazaniem do zabiegu cranio jest aktywna faza choroby psychicznej, stan po punkcji lędźwiowej lub wypływ płynu mózgowo-rdzeniowego, przyjmowane leki psychotropowe lub zagrożona ciąża.

Terapia czaszkowo krzyżowa przeciwwskazania:

 • aktywna faza choroby psychicznej,
 • stan po punkcji lędźwiowej lub wypływ płynu mózgowo-rdzeniowego,
 • przyjmowanie leków psychotropowych,
 • zagrożona ciąża.

Jeśli na terapię przychodzi pacjent po traumatycznych przeżyciach, istnieje możliwość przepracowania ich w celu poprawienia jakości życia, dlatego, że stresy i traumy niekorzystnie odbijają się na naszej psychice i ciele. Każda trauma przenosi się na nasze ciało i jego funkcje, więc mamy możliwość niwelowania ich skutków.

Usługi i zabiegi związane z terapią czaszkowo krzyżową, realizowane w ODNOVA CLINIC:

 • terapia wodorem,
 • magnetoterapia,
 • Access Bars,
 • masaż psychosomatyczny twarzy według metody dr. Sergeya Shchurevicha,
 • masaż kalifornijski,
 • masaż psychosomatyczny ciała,
 • masaż transbukkalny twarzy według metody dr. Sergeya Shchurevicha,
 • estetyczna terapia manualna twarzy Baskin Face Therapy B.F.T.
Zamknij

KONTAKT

ul. Porcelanowa 23 s, 40-246

Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00

Sobota:
07:00 – 16:00

Niedziela: zamknięte

Zobacz nas na: