Obraz Alt

Usługi

Masaż relaksacyjny

Tutaj jesteś:

Masaż relaksacyjny

Każda z usług zaczyna się 60 min konsultacją.

O cenę i terminy zapytaj w naszej recepcji.

CZAS TRWANIA: 60 min

Masaż relaksacyjny to zabieg o działaniu rozluźniającym i łagodzącym skutki stresu. Stanowi połączenie masażu klasycznego i energetyzującego, które są podstawą masażu intuicyjnego – dostosowanego do indywidualnych potrzeb psychofizycznych danego pacjenta. Po wykonanym masażu odczuwa się ogólny dobrostan fizyczny i psychiczny: ciało jest rozluźnione, odprężone, a układ nerwowy wyciszony i uspokojony. Wszystko to przekłada się na stan głębokiego zrelaksowania oraz łagodniejszy odbiór rzeczywistości. Energia zużywana na „maskowanie” stanu napięcia będzie mogła swobodnie krążyć i zasilać ciało.

Masaż relaksacyjny

Masaż może również korzystnie wpłynąć na zmianę postawy ciała oraz przyczynić się do wysmuklenia sylwetki.
Specjaliści ODNOVA CLINIC podchodzą do funkcjonowania ciała człowieka w sposób holistyczny, jako harmonijnie funkcjonującej całości, złożonej z poszczególnych układów, kończyn oraz sfery psychicznej. W takim ujęciu nie postrzega się dolegliwości bólowej czy danej jednostki chorobowej wybiórczo, w oderwaniu od reszty czynników. Dlatego też zabiegi takie jak masaż relaksacyjny bardzo często stanowią jeden z elementów szerszej terapii, opracowanej w konsultacji z całym zespołem ekspertów. Na masaż można jednak zapisać się także zawsze wtedy, kiedy czujemy się przemęczeni, przybici czy zależy nam na szybszej regeneracji ciała, np. po treningu. Relaksacyjny masaż okaże się świetnym uzupełnieniem zabiegów z zakresu kosmetologii oraz fizjoterapii.

Masaż relaksacyjny
– odprężenie i regeneracja

W odróżnieniu do masażu leczniczego, masaż relaksacyjny wykonywany jest w znacznie wolniejszym tempie, z ogromną starannością i uważnością. Wykonywane przez masażystę ruchy są płynne, spokojne, rytmiczne oraz wyciszające. Im wolniejsze są wykonywane ruchy, tym lepszy ogólny efekt relaksacji. Masaż relaksacyjny można także określić jako swojego rodzaju medytację, podczas której można zrelaksować całe ciało i uwolnić umysł od stresu.

 

Terapeuta masuje pacjenta w skupieniu, dopasowując tempo i siłę docisku indywidualnie do aktualnego stanu psychofizycznego pacjenta. Masaż relaksacyjny ma charakter łagodny, spokojny, kojący i głęboko oddziałujący na zmiany powstałe w ciele zarówno w wyniku oddziaływania czynników fizycznych, jak również stanów emocjonalnych, związanych z różnymi aspektami codziennego życia. Masaż relaksacyjny składa się z sekwencji ruchów uwzględniających głaskanie, rozcieranie, ugniatanie oraz uciskanie napiętych i obolałych części ciała.

 

Masaż przeprowadza się w spokojnej atmosferze, bardzo często przy kojącej muzyce. Podczas zabiegu można także wykorzystać aromaterapię, czyli lecznicze oddziaływanie olejków zapachowych na organizm. Olejki eteryczne to stężone wyciągi pochodzenia roślinnego, otrzymane w procesie destylacji substancji produkowanych przez rośliny w wyspecjalizowanych komórkach. Do bazowego oleju wykorzystywanego w trakcie masażu dodaje się kilka kropel olejku eterycznego.

 

Poprzez wykorzystanie naturalnych olejków aromatycznych podczas zabiegu wzbogaca jego efekt terapeutyczny. Ma na to wpływ oddziaływanie na organizm poszczególnych zapachów. Można stworzyć kompozycję zapachową w wielu przypadkach, np. przy problemach z bezsennością, uspokajającą, antystresową, przy zmęczonych mięśniach. Masaż jest świetną formą wprowadzania olejków do organizmu, gdyż skóra pacjenta łatwo je wchłania. Podczas masowania olejki przenikają do układu krążenia w bardzo krótkim czasie.

W jakim celu stosuje się
masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny polega na stopniowym rozluźnianiu napiętych mięśni i zmniejszeniu aktywności myślowej do minimum. Jest to jeden ze sposobów uwalniania napięć z ciała, a także stopniowego wyciszania organizmu, wchodzenia w stan pełnego zrelaksowania oraz ukierunkowania przepływu energii płynącej przez ciało. Masaż relaksacyjny można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi zabiegami i terapiami.

Masaż relaksacyjny wykorzystuje się aby rozluźnić istniejące w ciele napięcia, zmniejszyć ból i uspokoić umysł. Masaż relaksacyjny stanowi dzięki temu zarazem odmianę masażu leczniczego, gdyż wpływając na rozluźnienie układu nerwowego wpływamy na zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego, a tym samym możemy zlikwidować dolegliwości bólowe z nim związane.

Wykonując masaż relaksacyjny musimy uwzględniać, że ma on nie tylko czysto fizyczne oddziaływanie na organizm, ale wyobrazić sobie i poczuć istnienie energii witalnej, jej ciągły ruch i przepływ za pośrednictwem kanałów energetycznych (tzw. meridianów). Celem masażu jest również zrelaksowanie, uspokojenie, zharmonizowanie krążenia energii witalnej (w ajurwedzie nazywanej „praną”, w medycynie chińskiej „Qi”).

 

Głównym wskazaniem do wykonania masażu są stany zakłócające równowagę pomiędzy zdrowiem sfery psychicznej i fizycznej u pacjenta, takie jak m.in.:

  • bardzo dynamiczne tempo życia, tzw. życie „w biegu”,
  • praca w hałasie i chaosie,
  • wzmożona ekspozycja na stres,
  • przemęczenie,
  • przepracowanie,
  • nadpobudliwość nerwowa,
  • nerwica,
  • apatia, przygnębienie i stany depresyjne,
  • problemy z zasypianiem, wybudzanie w nocy, bezsenność,
  • bolesne miesiączki,
  • choroby psychosomatyczne (bóle głowy, żołądka),
  • bulimia, anoreksja,
  • choroby przewlekłe.

Dodatkowo, głęboką relaksację stosuje się jako uzupełnienie do terapii uwzględniających masaż klasyczny. Masaż relaksacyjny sprawdza się doskonale również w profilaktyce najróżniejszych dolegliwości, najczęściej po to, aby móc zmniejszać napięcie układu nerwowego zanim zaczną pojawiać się dokuczliwe objawy przepracowania oraz przemęczenia, lub dolegliwości psychosomatyczne, takie jak bóle głowy czy bezsenność.

Jak przygotować się na masaż relaksacyjny

Przed wykonaniem masaży trzeba pamiętać, aby skóra osoby masowanej była czysta i sucha, oraz w całości wolna od zmian dermatologicznych i niezagojonych ran. Przed samym masażem powinno się załatwić potrzeby fizjologiczne, tak aby nie trzeba było przerywać trwania sesji – co może utrudnić relaksację. Nie powinno się spożywać obfitych posiłków na ok. 1,5 godziny przed masażem. Warto także powstrzymać się od palenia papierosów przed samą wizytą. Nie wolno zażywać środków psychoaktywnych oraz pić alkoholu – zarówno przed, jak i zaraz po masażu.

 

W zależności od tego jaka okolica będzie masowana, trzeba ściągnąć biżuterię, wyciągnąć rzeczy z kieszeni i zdjąć pasek, aby pozycja leżąca była komfortowa, a mięśnie rozluźnione. Nie zaleca się rozmowy podczas masażu. Podczas masażu należy wyciszyć telefon komórkowy.

Masaż relaksacyjny – przebieg wizyty

Przed przystąpieniem do masażu przeprowadza się wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. W gabinecie obowiązuje tajemnica zawodowa, dlatego można ze spokojem zaufać terapeucie i odpowiedzieć szczerze na zadawane pytania.

Masaż relaksacyjny wykonuje się w pozycji leżącej na plecach lub brzuchu, w zależności od masowanej okolicy. Używa się do tego celu oleju ze specjalnie dobraną nutą zapachową olejku do aromaterapii, przy spokojnej muzyce. Masaż może obejmować całe ciało lub sam grzbiet.

Masaż obejmujący całe ciało skupia się na:

  • tylnej części ciała (masowane są: nogi i stopy, plecy, ręce i dłonie, barki, kark),
  • przedniej części ciała (masuje się kolejno: nogi i stopy, ręce i dłonie, barki, brzuch i klatkę piersiową).

Masaż grzbietu obejmuje okolicę od górnych części pośladków do potylicy: kark, barki, ramiona, przedramiona oraz dłonie.

W trakcie masażu stosuje się techniki rozluźniające, głównie jest to głaskanie, rozcieranie i ugniatanie, uciski. Wykonywane ruchy są spokojne, opiekuńcze, miękkie i delikatne. Podczas masażu może pojawić się śmiech, płacz – są to naturalne reakcje organizmu na uwalnianie napięć. Nie powinno się zatem ich wstydzić tylko pozwolić sobie na ich doświadczenie. Masaż przeprowadzany jest w atmosferze zrozumienia i opiekuńczości. Często zdarza się, że masaż wprowadza pacjenta w stan głębokiej relaksacji lub w półsen. Z tego względu po zakończeniu masażu zaleca się poleżeć kilka minut na stole, aby stopniowo wrócić do świadomości.

Masaż relaksacyjny – przeciwwskazania

Po wykonanym masażu relaksacyjnym nie powinno się szybko wstawać ze stołu i opuszczać gabinetu. Trzeba najpierw przez chwilkę poleżeć, powoli się przeciągnąć, a jeśli jeśli jest taka potrzeba, powoli usiąść na stole ze spuszczonymi nogami, dopiero później zejść ze stołu. Po ubraniu się i wyjściu z gabinetu powinno się odpocząć (np. na fotelu w poczekalni) około 20 minut. Ważne także, aby unikać wychłodzenia ciała, wyziębienia czy przewiania.

 

Przeciwwskazania do wykonania masażu relaksacyjnego:

  • podwyższona temperatura ciała, infekcje, choroby zakaźne,
  • zmiany dermatologiczne w miejscu masażu (np. owrzodzenia, egzema, wypryski, pęcherze, zapalenie mieszków włosowych), przerwanie ciągłości skóry w miejscu masażu,
  • ciąża,
  • nowotwory,
  • żylaki kończyn, zapalenie żył, zakrzepy oraz zaburzenia krążenia obwodowego dużego stopnia,
  • daleko posunięta miażdżyca,
  • obrzęki stawów i kończyn,
  • wczesne okresy po złamaniu, skręceniu, zwichnięciu,
  • ostre i podostre stany zapalne stawów i mięśni,
  • świeże wylewy krwawe pourazowe w stawach i mięśniach,
  • świeże krwiaki wewnątrzmięśniowe,
  • krwotoki lub zagrożenie ich wystąpienia,
  • niewyrównane wady serca,
  • III i IV stadium choroby Bürgera,
  • jamistość rdzenia,
  • zapalenie szpiku kostnego z przetokami,
  • choroby krwi (hemofilia),
  • łamliwość kości,
  • tętniaki,
  • choroby jelit z owrzodzeniem, krwawieniem,
  • choroba wrzodowa żołądka z krwawieniem,
  • kamica wątrobowa i nerkowa, stany zapalne dróg żółciowych,
  • ostre i podostre zapalenie narządów miednicy mniejszej.

 

Usługi powiązane z masażem relaksacyjnym to m.in.:

  • terapia wodorem,
  • fotel do regeneracji układu nerwowego,
  • terapia czaszkowo-krzyżowa,
  • masaż psychosomatyczny twarzy według metody dr. Sergeya Shchurevicha,
  • masaż psychosomatyczny ciała,
  • Access Bars,
  • Masaż leczniczy.
Zamknij

KONTAKT

ul. Porcelanowa 23 s, 40-246

Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00

Sobota:
07:00 – 16:00

Niedziela: zamknięte

Zobacz nas na: