Obraz Alt

Usługi

Rehabilitacja e-sportowa

Tutaj jesteś:

Rehabilitacja e-sportowa

Każda z usług zaczyna się 60 min konsultacją.

O cenę i terminy zapytaj w naszej recepcji.

CZAS TRWANIA: 60 min

E-sport cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród młodych osób, które lubią rywalizację oraz są żywo zainteresowane światem gamingu. Mowa tutaj nie tylko o grze ze znajomymi, ale także w różnego rodzaju międzynarodowych konkursach, turniejach i zawodach. Mimo iż jest to dyscyplina stosunkowo bezpieczna, podobnie jak w przypadku innych, także może wiązać się z ryzykiem pojawienia się kontuzji.

Rehabilitacja
e-sportowa

to nic innego jak skupienie uwagi na problematyce osób zajmujących się grą w różnego rodzaju gry komputerowe zawodowo lub amatorsko. Osoby zgłaszające się na konsultację z rehabilitantem to szeroka grupa, skupiona utrzymaniu jak najlepszej jakości performansu w czasie gry. Najczęściej występujące w ich przypadku dolegliwości dotyczą funkcjonowania dolnego i górnego odcinka kręgosłupa, ramion, nadgarstków oraz dłoni. W ODNOVA CLINIC oferujemy możliwość umówienia się na konsultację ze specjalistą zajmującym się leczeniem kontuzji i dolegliwości specyficznych dla gamerów oraz zawodowych graczy wysokich lig.

Rehabilitacja e-sportowa dedykowana jest dla wszystkich osób, które spędzają
wiele godzin dziennie na grze, a także dla wszystkich wykonujących siedzącą i biurową pracę.

Cele i efekty terapii neurologicznej

Gracze to grupa ryzyka, zbliżona w specyfice do osób pracujących długotrwale w tej samej pozycji, zwykle przed ekranem komputera. Jak w przypadku każdej dyscypliny sportu, tak samo jak i w przypadku e-spotowców ważna jest zarówno rozgrzewka, jak i gaming w odpowiedzialny sposób – z uwzględnieniem regularnej aktywności fizycznej oraz częstych przerw.

 

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków. Tego typu pozycja ma wpływ rozwój zmian i zwyrodnień, powodując dysproporcje między mięśniami fazowymi i posturalnymi. Efektem może być obciążenie całego narządu ruchu, wpływając negatywnie na kondycję:

  • kręgosłupa (w odcinku lędźwiowym i barkowym),
  • mięśni (m.in. biodrowo-lędźwiowych czy przepona),
  • stawów (m.in. barkowego),
  • więzadeł i powięzi.

 

Wszystkie te nieprawidłowości i drobne zaniedbania mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do wystąpienia dyskomfortu czy nawet bólu szyi, karku, ramion, pleców czy nadgarstków. Problemy te szczególnie często dotykają graczy – z tego względu indywidualnie rozplanowana rehabilitacja e-sportowa może okazać się przepustką do pracy nad poprawą zarówno wyników, jak również dobrego samopoczucia.

Rehabilitacja
e-sportowa najczęstsze kontuzje

Kontuzje w e-sporcie mają dwa oblicza: stan przewlekły lub ostry. Pierwszy z nich oznacza, że dany raz powstawał stopniowo, „pracowaliśmy” na niego od jakiegoś czasu. Regularnie przeciążając dany mięsień czy ścięgno, spowodowaliśmy w tym miejscu coraz to większe mikrourazy, których organizm nie nadąża goić. W takim przypadku bolesność zaczyna objawiać się stopniowo, a nieraz poprzedza ją też tkliwość. Takie stany klasyfikujemy do stanu przewlekłego.

 

Urazy ostre z kolei to takie, które pojawiają się nagle, np. gdy krzywo postawiliśmy nogę, czy skręciliśmy rękę i w wyniku tego ruchu poczuliśmy ostry ból. Może mieć to miejsce np. bezpośrednio po upadku na nartach, kiedy bardzo boli nas kolano lub wówczas gdy zakręciło się nam w głowie po długim siedzeniu przy monitorze komputera i upadliśmy na kolano czy dłoń. Takie nagłe sytuacje klasyfikują uraz do stanu nagłego ostrego.

Uczucie sztywnego i obolałego karku to niestety żadna nowość dla większości e-sportowców. Problemy w obrębie odcinka szyjnego dotykają jednak wszystkich, coraz częściej bez względu na wiek czy aktualny poziom naszej aktywności fizycznej. Zmiany zwyrodnieniowe są powszechną przypadłością, która już od jakiegoś czasu jest postrzegana raczej, jako kolejne schorzenie cywilizacyjne.

 

Do najczęściej występujących dolegliwości należą m.in.:

  • zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym,
  • uszkodzenie stożka rotatorów,
  • cieśń nadgarstka.

Rehabilitacja e-sportowa Katowice
– najskuteczniejsze techniki

Rehabilitacja e-sportowa opiera się na wykorzystaniu Praca z tego typu kontuzjami polega na dobraniu odpowiedniej techniki manualnej, prowadzonej przez fizjoterapeutę lub masażystę. Zakresy odbieranych procedur w rehabilitacji e-sportowej skupiają szczególną uwagę na sytuacjach, w których znajduje się pacjent (jakie towarzyszą mu dolegliwości i na jakim efekcie i szybkości powrotu do pełnej sprawności zależy).

Fizjoterapeuta e-sportowa dodatkowo posiłkuje się włączeniem do procesu terapeutycznego magnetoterapii. Do jej działania wykorzystuje się pole magnetyczne niskiej częstotliwości. Dzięki jej zastosowaniu możemy leczyć schorzenia kości, mięśni, stawów i ścięgien. Magnetoterapia ma działanie przeciwbólowe i przyspieszające gojenie, wspomagająco działa w połączeniu z terapią prowadzoną przez fizjoterapeutę e-sportowego.

 

Ważnym aspektem w dziedzinie rehabilitacji osób z branży gier komputerowych tudzież zawodowych graczy, betatesterów lub zwyczajnie pasjonatów tej dziedziny sportu będzie wprowadzenie kinezyterapia to inaczej leczenie ruchem, tak zwana gimnastyka lecznicza. Posiada ona bardzo duży wpływ na funkcjonowanie człowieka. W kinezyterapii wykorzystuje się przede wszystkim różnego typu ćwiczenia odpowiednio dopasowane do możliwości ruchowych pacjenta. Dzięki wykonywanym ruchom, oddziałujemy na różnego rodzaju układy w ciele człowieka m.in. ruchowy, oddechowy, krwionośny oraz nerwowy. Bardzo często do tego typu ćwiczeń wykorzystujemy drobne produkty rehabilitacyjne takie jak: piłki gimnastyczne, taśmy i tubingi do ćwiczeń, maty rehabilitacyjne, rotory czy poduszki sensomotoryczne.

Niejednokrotnie fiizjoterapeuci do kompleksowej usługi dołączają kinesiotaping. Warto jednak podkreślić, że plastrowanie dynamiczne stosuje się w wielu schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego i nie tylko dla sportowców. Ta metoda doskonale wpisuje się w rehabilitację sportowców pasjonatów gier, ponieważ nie utrudnia im i nie zmniejsza ruchomości potrzebnych stawów i mięśni.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

Proces rehabilitacji zwyrodnień kręgosłupa w przypadku e-sportowców ma charakter kompleksowy. Istotne jest w nim wykorzystuje terapeutycznych właściwości ruchu oraz różnego typu zabiegów i terapii manualnej. Celem terapii w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa jest głównie poprawa kondycji mięśni i łagodzenie uciążliwego bólu.

Rehabilitacja e-sportowa kręgosłupa szyjnego powinna uwzględniać połączenie:

  • terapii manualnej (przeprowadzonej w gabinecie poprzez odpowiednie ruchy manipulacyjne i mobilizujące),
  • zabiegów pomocniczych (np. suche igłowanie, magnetoterapia czy taping),
  • instrukcje dotyczące zasad ergonomii pracy przy stanowisku komputerowym (wyuczenie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy)
  • przygotowanie zaleceń autoterapii (ćwiczeń do samodzielnego wykonania w domu).

Uszkodzenie stożka rotatorów

Stożek rotatorów, inaczej zwany pierścieniem rotatorów, pokrywa przednią, tylną oraz górną powierzchnię stawu ramienno -łopatkowego. Jest strukturą powstałą ze ścięgien czterech mięśni obręczy barkowej: nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego. Jego główną funkcją jest stabilizacja głowy kości ramiennej w stawie, unoszenie ramienia oraz ruchy obrotowe w stawie. Problem ten najczęściej dotyka osoby po 40. roku życia, jak również osoby młode, uprawiające sport a w szczególności e-sport.

 

Uszkodzenie stożka rotatorów jest jednym z najczęstszych przypadłości stawu barkowego. Do uszkodzenia struktury dochodzi w wyniku urazu lub postępujących zmian degeneracyjnych w ścięgnie lub jego przyczepie. Uszkodzenia te powodują bóle i niestabilność stawu ramiennego. Główne przyczyny to:

  • uszkodzenie nagłe (związane z uprawianiem sportu)
  • uszkodzenie przewlekłe (w wyniku zmian zwyrodnieniowych).

 

Do objawów należą dolegliwości takie jak ból i ograniczenie ruchu w stawie, osłabienie siły mięśniowej w okolicy barku, a także dolegliwości bólowe w czasie aktywności fizycznej. Bóle barku mogą pojawić się nagle (np. po dźwignięciu ciężaru lub skręceniu ramienia) lub nasilać się stopniowo. Mogą występować przy wykonywaniu niektórych czynności, zwłaszcza przy unoszeniu ramienia do góry, np. sięganie na wysoką półkę, praca z rękami uniesionymi. Tego typu dolegliwości bólowe mogą również występować nocą i zakłócać sen. Czasem występować mogą trzaski i przeskakiwanie w barku.

Cieśń nadgarstka

Rehabilitacja e-sportowa zajmuje się także dolegliwościami takimi jak zespół cieśni nadgarstka (ZCN). Jest to zablokowanie nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Dolegliwość jest spowodowana ciągłym uciskiem w dolnej części nadgarstka. Jest to częste schorzenie osób pracujących przy komputerze, dlatego e-sportowcy są na nią szczególnie narażeni. Proces powstania schorzenia jest ściśle uwarunkowany ciągłymi powtarzalnymi ruchami których nie brak przy grach komputerowych. Zazwyczaj dotyka ono ręki dominującej, jednakże istnieje duże prawdopodobieństwo na wystąpienie go w obu dłoniach.

 

Proces rehabilitacji w przypadku cieśni nadgarstka zaczyna się zawsze od wstępnej analizy problemu. Wiadomo, że chodzi w tym przypadku o zablokowanie nerwu pośrodkowego, jednakże nie wiadomo co jest jego przyczyną. Często okazuje się, że głównym źródłem blokady jest więzadło poprzeczne nadgarstka. Może w jego wyniku dojść do jego skrócenia przez ciągły nacisk na blat biurka bądź przez długotrwałe ściskanie myszki.

 

O ile ból jest niewielki i do wytrzymania, proces terapeutyczny można zakończyć już po kilku spotkaniach, jednakże im dłużej zwlekamy z rozpoczęciem terapii, tym dłużej będzie ona trwała. Głównym celem terapii jest uwolnienie nerwu pośrodkowego z kanału nadgarstka oraz zmniejszenie napięcia na mięśniach go okalających oraz odprężeniu tkanek które wchodzą w jego skład (troczki, więzadła i ścięgna).

Zamknij

KONTAKT

ul. Porcelanowa 23 s, 40-246

Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00

Sobota:
07:00 – 16:00

Niedziela: zamknięte

Zobacz nas na: