Obraz Alt

Usługi

Rehabilitacja przeciwbólowa

Tutaj jesteś:

Ból stanowi jedną z najczęstszych przyczyn umawiania wizyt do fizjoterapeuty lub lekarza. Nic dziwnego, gdyż jest to sygnał od naszego organizmu, wskazujący na nieprawidłowości które warto skontrolować oraz leczyć. Dolegliwości bólowe mogą stanowić oznakę przeciążenia, uszkodzenia tkanek bądź też wskazywać na rozwijający się w organizmie stan zapalny. Przyczyn pojawienia się dolegliwości bólowych może być wiele: od bezpośrednich, jak uraz, po pośrednie, wynikające z zaburzeń organizmu. Zaburzona biomechanika układu ruchu ma wpływ na przeciążenie tkanek, co bezpośrednio może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Konsultacja z fizjoterapeutą ma na celu ustalić jaka jest przyczyna bólu oraz w jaki sposób można najszybciej i skutecznie ją wyeliminować.

Czym jest rehabilitacja przeciwbólowa?

Rehabilitacja przeciwbólowa, na którą składa się szereg różnorodnych terapii i zabiegów, skupia się na poszukiwaniu przyczyny wystąpienia dolegliwości bólowych i zlokalizowania ich źródła. Warto bowiem wiedzieć, że ból bardzo często ma podłoże w innym obszarze ciała, niż wskazują na to symptomy. Wyspecjalizowani w rehabilitacji przeciwbólowej specjaliści działający w ODNOVA CLINIC wiedzą w jaki sposób trafnie zdiagnozować, a następnie wyeliminować pierwotną przyczynę zaistnienia bólu.

Jednym z głównych celów, jakie stawia przed sobą rehabilitacja przeciwbólowa jest niwelowanie bólu. Pacjenci uskarżający się na długotrwale utrzymujący się ból stawów i mięśni stanowią najobszerniejszą grupę wśród osób uczęszczających na wizyty u rehabilitantów.

Na czym polega rehabilitacja przeciwbólowa?

Możliwość funkcjonowania bez bólu jest kluczowe dla prowadzenia zdrowego trybu życia, bez uszczerbku dla kariery czy relacji społecznych z bliskimi.
Zabiegi z zakresu rehabilitacji przeciwbólowej dedykowane są osobom borykającym się z bólem stawowym i mięśniowym, odczuwalnym przez okres dłuższy niż 14 dni. Często podobne dolegliwości wiążą się również ze zmniejszeniem ruchomości stawu albo spadkiem siły mięśni w bolesnej okolicy. Celem zabiegu jest wyeliminowanie bólu oraz usprawnienie pracy danego elementu ciała. Warto jednak nadmienić, że nie cała praca może zostać wykonana w gabinecie – dla uzyskania trwałych i zadowalających efektów liczy się współpraca rehabilitanta i pacjenta, zarówno w trakcie wizyty, jak również w domu. Zalecone przez specjalistę ćwiczenia muszą być regularnie powtarzane, aby zapewnić jak największą poprawę i zmniejszyć szansę na powrót bólu.

 

Główne przyczyny występowania bólu

Przyczyn wystąpienia dolegliwości bólowych może być wiele. Ich ustaleniem zajmie się doświadczony fizjoterapeuta, stosując w tym celu wachlarz nowoczesnych technik oraz narzędzi. Najczęściej występujące dysfunkcje powodujące wystąpienie przewlekłego bólu stawów lub mięśni dotyczą kończyn górnych, dolnych oraz kręgosłupa.

 

Do najpowszechniejszych należą m.in.:

  • zamrożony bark,
  • konflikt podbarkowy,
  • wypadanie kaletki podbarkowej,
  • łokieć golfisty,
  • łokieć tenisisty,
  • uszkodzenie chrząstki trójkątnej nadgarstka,
  • zespół cieśni kanału nadgarstka,
  • zespoły powięziowe,
  • tendinopatie,
  • uszkodzenia łąkotek,
  • uszkodzenie rozcięgna podeszwowego,
  • tendinosis ścięgna Achillesa,
  • konflikt przedni stawu skokowego,
  • zespoły powięziowe,
  • zwiększone napięcie pasma biodrowo-piszczelowego,
  • rwa ramienna,
  • rwa kulszowa,
  • whiplash,
  • spondyloartroza.

Przebieg rehabilitacji przeciwbólowej

Pierwsza wizyta u rehabilitanta rozpoczyna się od wypełnienia niezbędnych formularzy. Następnie specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem aby ustalić skąd wziął się ból, jakie mogą być jego następstwa, jakie leczenie było prowadzone dotychczas oraz jakich efektów pacjent oczekuje po zakończonej terapii. Po tym etapie przechodzi się do samej rehabilitacji, której przebieg będzie różnił się w zależności od problemu z jakim pacjent zjawia się w gabinecie.

Najczęściej stosowanymi przy rehabilitacji przeciwbólowej technikami są m.in.:

  • różnorodne techniki masażu
  • terapia mięśniowo-powięziowa – wykorzystywana w leczeniu bólu mięśni i stawów. Bazuje na koncepcji taśm anatomicznych T. Myersa. Celem masażu powięziowego jest zapewnienie ulgi w bólu, a także poprawia zakresu ruchomości i funkcjonowania tkanek miękkich
  • terapia manualna – stanowiąca element diagnostyki i nieinwazyjnego leczenia, opartego na różnorodnych technikach dotyku oraz ucisku ciała. Jej charakter można określić jako holistyczny, ponieważ ma na celu zarówno doraźne łagodzenie bólu i dyskomfortu, jak również skupia się na uzyskaniu trwałej poprawy w zakresie ruchomości mięśni, stawów i kości
  • terapia narzędziowa (Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization) – stosowana przy rehabilitacji tkanek miękkich, w oparciu o wykorzystanie specjalnych narzędzi. Daje znakomite efekty jako terapia wspomagająca m.in. terapię blizn oraz syndromu bólu mięśniowo-powięziowego. Wspierana jest najczęściej przez indywidualnie przepisany pacjentowi zestaw ćwiczeń
  • suche igłowanie (Dry needling) – technika o działaniu inwazyjnym, która polega na stymulowaniu punktów spustowych (tzw. trigger points) znajdujących się w strukturze mięśniowo-powięziowej przy pomocy specjalnych igieł. Stosowana jest przede wszystkim przy terapii bólu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego oraz zaburzeń narządu ruchu.

 

Do zabiegu nie trzeba się specjalistycznie przygotować. Zazwyczaj wystarczy aby przyjść na wizytę w luźnym ubraniu, które łatwo będzie zdjąć, w celu sprawdzenia ruchomości danego obszaru. Na pierwszą wizytę zaleca się także przyjść ze strojem sportowym na przebranie, aby w razie potrzeby można było przećwiczyć zalecenia rehabilitanta.

Rehabilitacja przeciwbólowa w Katowicach

Trzeba jednak podkreślić, że mechanizm działania przeciwbólowego nadal nie został jednoznacznie opisany i wyjaśniony. Dotychczasowe obserwacje pozwoliły ustalić jednak, iż wybrane zabiegi mogą efektywnie pomagać w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Holistyczne i wszechstronnie ukierunkowane działania wymierzone w źródło bólu oferują możliwość najszybszej poprawy stanu pacjenta.

Uzupełnieniem większości terapii prowadzonych w ODNOVA CLINIC są indywidualnie zlecone i dobrane ćwiczenia, które pacjent powinien wykonywać samodzielnie w domu. Należy również brać pod uwagę, że fizjoterapia jest przede wszystkim metodą pomocniczą. Oznacza to, że dla uzyskania najlepszych efektów będzie łączona z innymi metodami z zakresu fizjoterapii, takimi jak np. kinezyterapia, kinesiotaping czy masaże.

Wśród zabiegów powiązanych z rehabilitacją przeciwbólową znajdują się m.in.:

Pamiętajmy, że zabiegi z zakresu rehabilitacji przeciwbólowej skierowana są do osób borykających się z długotrwałym bólem. Świeże urazy, naruszenie ciągłości tkanki, oparzenia, choroby skóry, podrażnienia to główne przeciwwskazania do rehabilitacji przeciwbólowej.

Zamknij

KONTAKT

ul. Porcelanowa 23 s, 40-246

Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00

Sobota:
07:00 – 16:00

Niedziela: zamknięte

Zobacz nas na: