Obraz Alt

Usługi

Rehabilitacja stomatologiczna i ortodontyczna

Tutaj jesteś:

Rehabilitacja stomatologiczna i ortodontyczna

Każda z usług zaczyna się 60 min konsultacją.

O cenę i terminy zapytaj w naszej recepcji.

CZAS TRWANIA: 60-120 min

Staw skroniowo-żuchwowy to jeden z najczęściej używanych stawów ciała, który pracuje każdego dnia w czasie mówienia, jedzenia, a nawet oddychania. Jego dysfunkcja może objawiać się bolesnością w obrębie uszu, ograniczeniem ruchomości szczęki, bolesnym „przeskakiwaniem” i „trzaskami”. Do częstych objawów należą także bóle głowy, migreny, zawroty głowy, ból karku oraz szumy uszne. Rehabilitacja stomatologiczna i ortodontyczna związana jest bezpośrednio z dysfunkcjami pojawiającymi się w obrębie układu żucia. Dotyczy stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni żucia, ale także kręgosłupa, czaszki oraz miednicy.

Czym jest rehabilitacja stomatologiczna?

W przypadku rehabilitacji stomatologicznej konieczne jest holistyczne spojrzenie na cały układ ruchu, co wymaga czasami także terapii z zakresu rehabilitacji ortopedycznej, aby zniwelować przyczynę przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych i usprawnić jego codzienne funkcjonowanie. Jeśli jeden z elementów całego układu jest niewydolny, wówczas istnieje ryzyko pogorszenia funkcjonowania pozostałych jego elementów. Na stan napięcia stawów skroniowo-żuchwowych, dolegliwości bólowe ich obszaru oraz twarzy mocno wpływa stres. Długotrwałe napięcie mięśni powoduje zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami, ścieranie, czyli tzw. bruksizm.

ODNOVA CLINIC specjalizuje się w holistycznym podejściu do terapii podobnych przypadłości, dzięki czemu możliwym staje się wyeliminowanie zarówno samego bólu, jak i jego przyczyn.

Zalecenia i wskazania

Celem rehabilitacji stomatologicznej jest zwiększenie komfortu życia poprzez niwelowanie przyczyn dolegliwości. Rehabilitacja stomatologiczna to proces, w którym pacjent sam świadomie musi kontrolować stan napięcia, aby nie zaciskać zębów zwłaszcza podczas odczuwania stresu, pracy. Dla powodzenia terapii kluczowe jest aby świadomie przeżuwać, unikając nadmiernego nacisku, a także rozluźniać mięśnie i wykonywać zalecone przez specjalistę ćwiczenia. To właśnie świadoma kontrolna podczas życia codziennego będzie dawać w procesie leczenia najlepsze i trwałe efekty.

 

Rehabilitacja stomatologiczna obejmuje m.in.:

  • ograniczenie lub niwelowanie nadmiernego napięcia mięśniowego,
  • ograniczenie lub zniwelowanie dolegliwości bólowych, tkliwości mięśni żucia oraz dyskomfortu u pacjenta,
  • ograniczenie lub całkowite zniwelowanie „trzasków”,
  • przywrócenie prawidłowej ruchomości stawu skroniowo-żuchwowego.

Na czym polega Rehabilitacja stomatologiczna?

Rehabilitacja stomatologiczna i ortodontyczna skupia się przede wszystkim na niwelowaniu bólu, szumów usznych, zawrotów głowy oraz tzw. „trzasków”, które pojawiają się w czasie ruchu żuchwy. Poprzez zabiegi manualne, takie jak m.in. masaż twarzy, głowy, karku, barków, oraz masaż wewnątrzustny, stretching jednych partii mięśniowych, wzmocnienie innych, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe oraz rozluźnianie obszaru miednicy, uzyskać można ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach, a także dotrzeć do ich podłoża.

W zależności od potrzeb rehabilitant może posłużyć się różnorodnymi technikami i terapiami pomocniczymi, które pomogą w przywróceniu sprawności stawu, jak np.:

Terapia carino-sacralna (czaszkowo-krzyżowa)

Polega na wykorzystaniu specjalnych chwytów terapeutycznych, które mają na celu ukojenie dyskomfortu i objawów bólowych, np. po przebytych zabiegach stomatologicznych lub ortodontycznych. Więcej o terapii przeczytasz tutaj.

Baskin Face Therapy czyli terapię manualną twarzy

To głęboki, intensywny zabieg terapeutyczno-estetyczny, którego autorką jest Anna Cicha. Może być wykorzystywany jako naturalna metoda liftingująco-modelująca twarzy oraz jako terapia przy problemach w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Zabieg wpływa na tkankę łączną, mięśniową, przywracając elastyczność oraz mobilność „sklejonych” ze sobą mięśni i powięzi, niwelując napięcia mięśniowe, odżywia i dotlenia. Zabieg pobudza tkanki do regeneracji poprzez stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny, co korzystnie wpływa na poprawę elastyczności i jędrności skóry. Poprawia także krążenie krwi i limfy, likwiduje zastoje, poprawia ogólną kondycję mięśni, opóźnia procesy starzenia się skóry. Najczęściej w pierwszym etapie opracowuje się dekolt, ramiona, kark oraz szyję. Następnie wykonywany jest masaż wewnątrzustny (transbukalny). Kolejnym etapem jest opracowanie zewnętrzne twarzy oraz głowy. Podczas każdego zabiegu kolejność opracowania i dobranych technik pracy może być różna, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Pomaga przy: bruksizmie (zaciskaniu zębów), napięciowych bólach głowy, nadmiernym napięciu mięśni mimicznych, przeciążeniu aparatu mowy (osoby pracujące z głosem, wykładowcy, aktorzy, śpiewacy, lektorzy).

Masaż transbukkalny (wewnątrzustny) twarzy według metody dr. Sergeya Shchurevicha

Intensywnie wpływa na głębokie wiązki mięśniowe poprzez opracowanie ich zarówno od wewnątrz twarzy, czyli od strony jamy ustnej oraz od zewnątrz, poprzez warstwy skóry. Odżywia, dotlenia, wyrównuje napięcie mięśniowe oraz poprawia relief tkanek powierzchniowych twarzy. Ta autorska metoda dr. Shchurevicha (rosyjskiego lekarza, nauczyciela, założyciela i dyrektora Międzynarodowej Szkoły Estetyki i Masażu Manualistic) stanowi kompleksowy program manualnej korekcji o indywidualnym, holistycznym podejściu do różnych procesów zwyrodnieniowo-dystroficznych w tkankach twarzy.

 

Na masaż składają się mocne techniki opracowania dolnej i środkowej części twarzy, czyli mięśni tworzących strefę policzków oraz trójkąta nosowo-wargowego twarzy. Dodatkowo, do procedur dołączony jest program liftingu powiek i czoła, czyli opracowanie górnej części twarzy – powiek, czoła oraz głowy. Masaż zaczyna się od kompresyjnej diagnostyki mięśni obszaru policzkowego oraz nosowo-wargowego. Na tej podstawie wykonywane są chwyty dekompresji, czyli rozluźniania nadmiernie napiętych mięśni, ugniatanie mięśniowo-powięziowe, interstycjalny drenaż tkanek, opracowanie osteopatyczne. Na zakończenie w celu osiągnięcia głębokiego odpuszczenia napięcia mięśniowego całego ciała stosowane są chwyty z masażu psychosomatycznego.
Pomaga przy: bruksizmie, bólach głowy, migrenach, szumach usznych, niedowładach mięśni twarzy, przeciążeniu aparatu mowy. Mięśnie są rusztowaniem dla skóry, więc dodatkowym efektem terapii jest poprawa wyglądu twarzy, zmiana owalu.

 

Masaż psychosomatyczny twarzy według metody dr. Sergeya Shchurevicha

Jest to subtelna, odprężająca i kojąca układ nerwowy technika pracy, dbając zarówno o ciało, jak i o duszę. Bywa określany jako psychoterapia przez ciało. Złożoność ruchów, które są wykonywane asymetrycznie i asynchronicznie, sprawia, że osoba masowana odwraca uwagę od analizowania sytuacji stresowych i odciąga świadomość od negatywnych myśli, zdarzeń, doświadczeń. Masaż psychosomatyczny, który w subtelny sposób zamienia bodźcowanie na pozytywne i koi układ nerwowy.

Zalecany jest dla: dla osób narażonych na długotrwały stres lub nagły incydent stresowy, zmęczenie, depresję, nerwicę. Z masażu psychosomatycznego twarzy może korzystać każdy, jest to swego rodzaju wyhamowanie i ukojenie w codziennym życiu.

Co warto wiedzieć przed wizytą

Do zabiegów z zakresu rehabilitacji stomatologicznej nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Na wizytę warto przygotować ze sobą wyniki badań oraz ubrać się wygodnie. planowanej rehabilitacji rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Następnie specjalista przystępuje do badania pulsacyjnego tkanek, ich ruchomości oraz postawy.

 

Sam zabieg wykonywany jest na leżąco, przy użyciu rękawiczek jednorazowych i z zachowaniem wszystkich zasad higieny. Po zabiegu rehabilitacji zaleca się unikać wyziębienia i przewiania twarzy. Kluczowe jest, aby po zabiegu unikać nadmiernego przeciążania aparatu żucia, np. rezygnując z żucia gumy i sięgać po posiłki, które nie wymagają intensywnego gryzienia. Zaleca się także aby po rehabilitacji powstrzymać się od spożywania alkoholu, środków psychoaktywnych oraz palenia papierosów.

 

Dla zastosowania rehabilitacji stomatologiczno-ortodontycznej istnieje szereg przeciwwskazań, które uwzględni specjalista prowadzący terapię. Należą do nich m.in.:

  • ostre stany zapalne,
  • złamania,
  • ciężka niewydolność krążenia,
  • choroby nowotworowe.

Przygotowanie do zabiegu

Specjaliści działający w zespole ODNOVA CLINIC stawiają na terapię o całościowym charakterze, która umożliwi nie tylko doraźną ulgę w bólu, ale pomoże dotrzeć do źródła problemu i stopniowo go wyeliminować.

Rehabilitacja stomatologiczna to szeroka kategoria działań z zakresu poprawy mobilności stawów i mięśni, która wspierana jest także przez terapie dodatkowe, takie jak:

  • Terapia czaszkowo-krzyżowa,
  • Masaż psychosomatyczny twarzy,
  • Masaż transbukkalny twarzy,
  • Estetyczna terapia manualna twarzy (Baskin Face Therapy, B.F.T),
Zamknij

KONTAKT

ul. Porcelanowa 23 s, 40-246

Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00

Sobota:
07:00 – 16:00

Niedziela: zamknięte

Zobacz nas na: