Rehabilitacja neurologiczna – powrót do dawnej sprawności

rehabilitacja neurologiczna nogi

Stany po urazach neurologicznych to problemy, które mogą dotyczyć każdego z nas. Są to nieprzewidziane i nieoczekiwane objawy, które przychodzą z nienacka.
Zastanawiając się nad tym czym jest neurologia i jakich części ciała dotyczy, należy zwrócić szczególna uwagę na mózg i jego prawidłowe funkcjonowanie.
Istotne jest także prawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego, ogólna aktywność fizyczna, dobrze zbilansowana dieta, dobrostan psychiczny, obciążenia genetyczne oraz choroby współistniejące. Aby mówić o rehabilitacji neurologicznej warto rozpocząć od kilku słów o mózgu i jego funkcji.

Mózg – niezwykle skomplikowana budowa, której elementem jest mózgowie, w skład którego wchodzą; pień mózgu, mózg, móżdżek a uzupełnieniem całego ośrodkowego układu nerwowego jest jeszcze rdzeń kręgowy.
Jednym słowem można powiedzieć że jest to jeden z najważniejszych elementów naszego ciała. Kontroluje wiele procesów w naszym organizmie – procesy oddychania, czynności pracy serca, poruszania czy mowy. Każdy obszar mózgu odpowiada za inny proces w naszym organizmie. Mózg zatem jest takim zawiadowcą, który koordynuje procesy prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada za dobrostan fizyczny i psychiczny.

 

Rehabilitacja neurologiczna ma zastosowanie po następujących aspektach dotyczących zaburzeń pracy mózgu.

 

Należy tutaj wyodrębnić dwa aspekty


Pierwszy aspekt to “URAZOWE” urazy mózgu – najczęściej mechaniczne;

  • uraz głowy zamknięty; dochodzi do niego gdy uderzenie w głowę powoduje uszkodzenie, które doprowadza do obrzęku mózgu
  • wstrząśnienie mózgu; wynik wewnętrznego zamkniętego urazu głowy, który zaburza lub w jakiejś części upośledza funkcję mózgu.
  • stłuczenie mózgu; wewnętrzny krwiak w mózgu spowodowany urazem.
  • uraz głowy otwarty; uszkodzenie głowy ciałem obcym tj. nóż, kula z pistoletu, lub inne ostre narzędzie.

 

Drugi aspekt urazy z grup tak zwanych “NIE URAZOWYCH” – najczęściej chemiczne/fizyczne. Do nich zaliczamy następujące uszkodzenia mózgu;

  • nietoksyczne uszkodzenie komórek mózgowych, spowodowane brakiem dostarczenia odpowiedniej ilości tlenu.
  • infekcyjne zapalenie opon mózgowych mogące w znacznym stopniu wywołać uszkodzenie mózgu.
  • guzy mózgu o różnym położeniu, mogące wywoływać choroby onkologiczne oraz około onkologiczne.

REHABILITACJA NEUROLOGICZNA, TERAPIA NEURLOGOCZNA - WSKAZANIA

Terapia nigdy nie wygląda tak samo. Proces jest podobny ale metody i narzędzia zupełnie inne. Nowoczesne, holistyczne podejście do terapii jakie zapewniamy w Katowicach pozwala nam działać w stanach po operacjach guza mózgu, po udarze mózgu, po urazach czaszkowo-mózgowych, w neuropatie i polineuropatie. Nasza pomoc sprawdza się również doskonale w niepełnosprawnościach sprzężonych, SMA – rdzeniowym zaniku mięśni, zespole Downa, zesple Browna Sequarda, porażeniu nerwu twarzowego Bella, stwardnieniu rozsiane czy chorobie Parkinsona.

REHABILITACJA NEUROLOGICZNA Katowice - Na czym zatem skupiamy się w OdnovaClinic?

Rehabilitację neurologiczną czy terapię neurologiczną można opisać jako szereg zaplanowanych i wykonanych działań, których celem jest przywrócenie funkcjonowania pacjenta w społeczeństwie, lub poprawa funkcjonowania na tyle na ile to możliwe. Głównym i pierwszym krokiem jest poznanie przyczyn i zaplanowanie działań.

Kolejnym aspektem procesu rehabilitacji neurologicznej jest połączenie pracy zespołu specjalistów, oraz pacjenta. W skład specjalistów powinien wchodzić neurolog, psycholog i psychoterapeuta, fizjoterapeuta oraz logopeda.
Bez kompleksowego wsparcia zespołu specjalistów, w którym każdy rozumie pracę drugiego oraz kompletnego zaangażowania i wytrwałości pacjenta, rehabilitacja neurologiczna przyniesie efekty po dłuższym czasie.

Z drugiej strony szybkie zaplanowanie i wdrożenie kompleksowej usługi rehabilitacji neurologicznej przy udziale wykwalifikowanych, współpracujących specjalistów – które gwarantuje placówka Odnova Clinic w Katowicach – daje w niemal każdym przypadku pewność poprawy lub utrzymania sprawności psychoruchowej oraz społecznej pacjenta.

Praca zespołu terapeutycznego całą swoją uwagę kieruje na przywrócenie jak największej sprawności pacjentowi tak szybko jak to możliwe.
Niezwykle ważne jest to, aby osoba rehabilitowana mogła wrócić do życia społecznego, zawodowego i prywatnego tak szybko jak to możliwe i z jak najmniejszym uszczerbkiem fizycznym oraz psychicznym.

Praca wykonywana przez naszych specjalistów w rehabilitacji neurologicznej w Katowicach zawsze zakłada cele krótko i długoterminowe uzależnione od “punktu zero” w którym rozpoczyna się terapię.

Bardzo często pierwsze efekty widoczne są niezwykle szybko, jeśli pacjent trafi do zespołu najszybciej jak to możliwe. W naszej klinice aspekt rehabilitacji neurologicznej rozpatrujemy w kontekście psycho i fizjo rehabilitacji.
Dobieramy terapie łączone, których efektem jest szybszy i bardziej widoczny efekt terapeutyczny. Nowoczesne podejście, indywidualne spojrzenie oraz praca zespołowa, daje pacjentowi powrót do dobrostanu psychicznego i fizycznego.

REHABILITACJA NEUROLOGICZNA - METODY

Podstawą rozpoczęcia rehabilitacja neurologicznej są skale i narzędzia, które opisują sprawność pacjenta. Dodatkowo pod uwagę bierze się wyniki badań rezonansu jak i innych badań pomocniczych. Terapeuta przygotowuje kartę badań zawierającą wszelkie informacje wejściowe, niezbędne po czasie do oceny postępów oraz ustandaryzowanego przekazywania informacji między specjalistami różnych dziedzin.

 

Metody przyjmowane w rehabilitacji neurologicznej zależą wyłącznie od stanu pacjenta i możliwości jego usprawniania w czasie. Poza metodami jak Bobath, MAES, PFN, DFM Neuro, integracji sensorycznej czy elektrostymulacji funkcjonalnej oraz wielu innych, ogromne znaczenie mają działania z zakresu neurologopedii oraz neuropsychologii, które największą wartość odgrywają w krótkim czasie po udarach.

 

Dobór metod w związku z ich mnogością uzależniony jest od pacjenta oraz możliwości dotyczących chociażby całkowitej zmiany trybu życia na okres terapii czy modyfikacji przestrzeni wokół pacjenta tak, by pozbyć się barier architektonicznych. Ponadto rehabilitacja neurologiczna to nie tylko wizyty u specjalisty, to również praca w domu zgodnie ze ścisłymi wytycznymi terapeuty, która najczęściej pozwala przyspieszyć proces, wpływać na osiąganie celów.

 

Specjaliści w OdnovaClinic Katowice pomagają nie tylko w terapii, przedstawiają pełne wskazówki dla pacjenta i najbliższych, pomagają w adaptacji psychicznej i fizycznej do nowych warunków i realiów. Taka pomoc jest kluczowa ponieważ wpływa nie tylko na pacjenta ale całe otoczenie.

mgr Arkadiusz Fiedor

mgr Arkadiusz Fiedor

Fizjoterapeuta, doktorant Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Wydziału Nauk o Zdrowiu

Zamknij

KONTAKT

ul. Porcelanowa 23 s, 40-246

Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00

Sobota:
07:00 – 16:00

Niedziela: zamknięte

Zobacz nas na: