Rehabilitacja przeciwbólowa a ból – jak określić ból i jego znaczenie?

kobieta z bólem głowy

Najczęstszym określeniem bólu jest uszkodzenie lub upośledzenie jakiejś części naszego organizmu. Towarzyszy temu doznanie odbierane jako coś nieprzyjemnego, coś co nam przeszkadza, coś co sprawia nam dyskomfort.

Ból często kojarzy nam się z rehabilitowanym obszarem naszego ciała. Ból to tylko fakt zaistniałej sytuacji, którą możemy uśmierzyć za pomocą farmakoterapii – lecz nie tylko. Idealna sytuacją, która powinna zawsze towarzyszyć rehabilitacji przeciwbólowej jest prewencja i profilaktyka zarówno w trakcie rehabilitacji jak i po jej zakończeniu. W klinice rehabilitacji w Katowicach – OdnovaClinic, specjalizujemy się między innymi w rehabilitacji przeciwbólowej oraz działaniach zapobiegawczych, które pozwolą uniknąć nawrotów.
 

Rehabilitanci pracujący w naszej placówce w Katowicach, w rehabilitacji przeciwbólowej działają zawsze w dwóch etapach


Pierwszy etap, w którym rehabilitant ma pole do działań to prewencja, czyli takie prowadzenie Pacjenta aby przeciwdziałać pojawieniu się bólu.
Drugi etap to praca z zaistniałą sytuacją/problemem czyli zmniejszanie lub niwelowanie bólu powstałego na jakiś skutek.
Skupiając uwagę na profilaktyce przeciwbólowej rehabilitacji należy szczególna uwagę zwrócić na edukowanie Pacjenta. 

W placówce Odnova proponujemy Pacjentom szczególnie ten etap, ponieważ umożliwia on Pacjentowi długotrwałe życie bez bólu. Niestety nie w każdym przypadku można stosować prewencję czy profilaktykę jako główną metodę.

W jakich przypadkach istotnym elementem jest zastosowanie pierwszego etapu czyli profilaktyki?

Największa grupa Pacjentów to osoby borykające się z przewlekłymi, chronicznymi bólami głowy, migrenami, szczękościskiem, bezsennością czy przemęczeniem. Osoby czynnie uprawiające różnego rodzaju sporty, osoby siedzące dużo przy biurku, za kierownica samochodu itp.

Zapobieganie w tych przypadkach jest niezwykle istotne w terapii przeciwbólowej. Propozycja eliminowania, wykluczania czy czasem całkowitego pozbycia się bólu jest możliwa. Regularna praca z fizjoterapeutą, wspierana np. generatorem wodorowym czy nowoczesną magnetoterapią 3D przyniesie oczekiwane efekty, które zapobiegną, zmniejszą lub niwelują całkowicie ból.
Niezwykle istotne w profilaktyce jest to, iż Pacjent może zaplanować sobie i ustalić tok terapeutyczny, którego efektem będzie życie bez dolegliwości bólowych.
Osoby cierpiące na choroby w obrębie głowy, u których ból jest wywoływany różnego rodzaju dysfunkcjami stosując prewencje osiągają prawie natychmiast nowy, lepszy standard życia. Mogą skupić się na życiu prywatnym i zawodowym zapominając o ciągłej walce z bólem i doborem coraz to nowszych farmakoterapeutyków.

 

Najczęstszy problem dolegliwości bólowych, eliminowany u źródła przez naszych specjalistów w OdnovaClinic Katowice są migreny oraz napadowe, uciążliwe i powracające bóle głowy. Bardzo często ich przyczyna leży w zupełnie innym miejscu niż głowa.

Co to jest migrena?

Jest to choroba należąca do kategorii przewlekłych.
Nomenklatura medyczna wskazuje iż można ją określić jako napadowy, silny ból głowy, przebiegający z różnymi dodatkowymi objawami. Nie jest ona łatwa do diagnostyki, ponieważ wskazywanie na ból głowy nie zawsze jest migreną.
Tylko te bóle migrenowe, które wskazują na ten pierwotny, pierwszy objaw można określać jako ból migrenowy. Objawia się najczęściej bardzo silnym bólem za oczodołami lub w części skroniowej głowy czasem części czołowej. Dolegliwości bólowe utrzymują się od kilku do kilkunastu godzin, objawy towarzyszące to pulsowanie w głowie, wymioty, nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na zapach, nadwrażliwość na dźwięk. 

Warto tutaj zauważyć, że stosując wraz z fizjoterapeutom dobrze dobraną i indywidualnie dedykowaną pod dany problem profilaktykę przeciwbólową możemy nie dopuścić do wystąpienia powyższych objawów i docelowo całkowicie uniknąć bólu.

Kiedy ważne jest zastosowanie drugiego etapu rehabilitacji przeciwbólowej?

Rehabilitacja przeciwbólowa stosowana w drugim etapie to ta, która może i musi być być zastosowana w tak zwanych przypadkach nagłych.

Do takich przypadków zaliczamy; złamania kości, zwichnięcia stawów, naciągnięcia mięśni, stłuczenia, stany po operacjach ortopedycznych, chirurgicznych, neurologicznych, urazy po różnego rodzaju kontuzjach na siłowni, kontuzjach podczas biegania, pływania, jazdy na rowerze, usunięciu zęba itd. To tylko niewielki wycinek przykładów, w których rehabilitacja przeciwbólowa ma zastosowanie.

Drugi etap i zastosowanie w nim rehabilitacji przeciwbólowej to działanie na przyczynę, która miał miejsce – efektem tej przyczyny jest ból wywołany jej działaniem na ciało.

Naszym celem w klinice rehabilitacji i fizjoterapii OdnovaClinic Katowice, jest zarówno pomoc w pozbyciu się bólu jak i wykonanie wspólnej pracy, by ból nie wracał. To do Pacjenta należy decyzja czy wybiera pierwszy etap – profilaktykę,  prewencję, dobre przygotowanie i przeciwdziałanie w walce z bólem,
czy etap drugi – rehabilitację przeciwbólową, leczniczą, która jest działaniem na zaistniały problem. 

Nie zawsze można wybierać etap rehabilitacji przeciwbólowej – czasami jest po prostu za późno. W takim wypadku oczywiście stawiamy najszybsze pokonanie bólu a w drugiej kolejności na pierwszy etap – prewencję 

Podsumowując – wpływ rehabilitacji na ból migrenowy i napadowe bóle głowy jest ogromny na każdym polu. Zarówno w etapie przed wystąpieniem (zapobiegania) jak i po wystąpieniu (zdecydowana większość pacjentów sięga po usługi Rehabilitacji Przeciwbólowej w Katowicach dopiero po niezdolności lub nieskuteczności leków).

Więcej na temat rehabilitacji przeciwbólowej oraz naszych sposobów na ból, znajdziesz TUTAJ

Jeśli problem Cię dotyczy, zapraszamy do kontaktu i wizyty celem pozbycia się bólu jak i omówienia problemu, znalezienia i wyeliminowania jego źródła.

mgr Arkadiusz Fiedor

mgr Arkadiusz Fiedor

Fizjoterapeuta, doktorant Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Wydziału Nauk o Zdrowiu

Zamknij

KONTAKT

ul. Porcelanowa 23 s, 40-246

Katowice Recepcja:
tel. +48 32 308 77 33
tel. +48 796 772 977
tel. +48 796 775 277
rejestracja@odnovaclinic.com

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek:
07:00 – 21:00

Sobota:
07:00 – 16:00

Niedziela: zamknięte

Zobacz nas na: