
Rehabilitacja i jakość życia w aspekcie skutecznej walki z bólem w obszarze dolnych partii ciała
Mając na uwadze potrzebę i szybkość życia ówczesnego człowieka zwłaszcza w kwestii dbania o swoje zdrowie, należy szczególną uwagę zwrócić na jakość zdrowia, którego efektem jest jakość życia.
Co to takiego jest JAKOŚĆ ŻYCIA? Czy jakość życia zależy od stanu naszego zdrowia? Czy my zwracamy uwagę na jakość życia? Czy tylko udajemy?
Definiując jakość życia naszą uwagę należy zwrócić na to co życie jest nam w stanie dostarczyć na przestrzeni lat. Przeglądając publikacje naukowe natkniecie się na wiele określeń i definicji jakości życia.
To od Was zależy czy wybierzecie jakość związaną z emocjami czy skupicie swoja uwagę na zaspokojeniu potrzeb życiowych.
Spis treści
ToggleKlinika rehabilitacji w Katowicach proponuje swoim pacjentom połączenie tych dwóch spojrzeń.
Chcemy abyście korzystali z naszych usług i innowacyjnego podejścia do zdrowia, efektem czego będzie wysoka jakość życia dająca satysfakcję emocjonalną, która będzie zaspokojenie potrzeb życia codziennego.
Czytając publikacje naukowe i analizując statystyki, w których określa się poziom satysfakcji z życia natkniemy się na ciekawe informacje.
Dla większości populacji jakość życia skupia swoją uwagę na dobrobycie ekonomicznym, na którym opiera pozostałe potrzeby. Uzależnienie od warunków ekonomicznych swoich dalszych kroków do realizacji celów ma ogromny wpływ na to z czego korzystamy dbając o swoje zdrowie. Niestety znaczna część populacji skupia swoją uwagę na zdrowiu dopiero wtedy jak pojawia się ból czy uraz. Nie wiedząc o tym że taniej i bardziej korzystnie dla nich byłoby działać profilaktycznie i codziennie wspierać swój organizm tak by żył na wysokim poziomie zdrowia.
Poniżej przedstawimy Wam dolegliwości poszczególnych dolnych partii ciała aby przybliżyć problem, z którym możecie sią udać do ODNOVA CILINC w Katowicach.
Klinika rehabilitacji, w której pracuje wyspecjalizowany zespół rehabilitantów wesprze każdego kto zgłosi się do nich z problemem lub profilaktycznie chcąc dbać o wysoką jakość życia.
W tym artykule skupimy się na dolegliwościach w obrębie miednicy oraz kończynie dolnej.
Miednica (pierścień kostny w dolnej części tułowia w skład, którego wchodzą kość krzyżowa, kość miedniczna prawa, kość miedniczna lewa oraz ich połączenia staw krzyżowo biodrowy i spojenie łonowe. Miednica dzieli się na miednicę mniejszą i większą. Pomiędzy nimi znajduje się przestrzeń określana kresą graniczną. kresa graniczna posiada następujące struktury: grzebień kości łonowej, kresa łukowata, wzgórek. Miednica większa tworzy ściany w jamie brzusznej. miednica mniejsza jest właściwą miednicą. miednica posiada dwa otwory, górny i dolny. Otwór górny jest wyznaczony przez kresę graniczną. Zaś otwór dolny ograniczony jest strukturami; łuk łonowy, dolny brzeg spojenia łonowego,dolny brzeg gałęzi dolnej kości łonowej, dolny brzeg gałęzi kości kulszowej, guz kulszowy, więzadło krzyżowo – guzowe, wierzchołek kości guzicznej
Zakresy w jakich możemy wspierać pacjenta;
- ból w obrębie miednicy
- stłuczenie
- stan po endoprotezoplastyce stawu biodrowego
- nietrzymanie moczu
- stany po złamaniu biodra
- stany po złamaniu miednicy
- blizny pooperacyjne
Kończyna dolna jest parzystą częścią naszego ciała połączona z tułowiem poprzez kolec biodrowy, więzadło pachwinowe, guzek łonowy, guz kulszowy, wierzchołek kości krzyżowej, linię stawu krzyżowo – biodrowego, kolec biodrowy, grzebień biodrowy. Część kostna obręczy kończyny dolnej składa się z trzech kości: biodrowej, łonowej, kulszowej. Wyróżniamy następujące elementy budowy kończyny dolnej; Udo. kolano, goleń, stopa (śródstopie, kości paliczków).
Zakresy w jakich możemy wspierać pacjenta;
- złamania kości
- stłuczenia kości
- zwichnięcia
- stany po zabiegach operacyjnych
- uszkodzenia ścięgien
- zerwanie więzadeł
- bóle mięśni
- przesilenia mięśni
- przykurcze kończyny
- ścięgno Achillesa (w tym zapalenie,zerwanie, naciągnięcie, stan po operacji)
- blizny po zabiegach na kończynach dolnych
- zapalenie rozcięgna podeszwowego
- zerwanie mięśnia kulszowo – goleniowego
- zwichnięcia
- silne bóle w obrębie stawów
- obrzęki
- krwiaki
- nieruchomość stawu
Jakie efekty rehabilitacji możemy uzyskać:
- diagnozę problemu i ustalenie toku terapeutycznego
- zmniejszenie lub zniwelowanie powstałego problemu
- poprawę jakości życia fizycznego i psychicznego
- prawidłowe funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym
- uśmiech na twarzy
- zadowolenie
W jaki sposób to uzyskamy;
- wykwalifikowany, doświadczony personel
- nowoczesny dobrze dobrany sprzęt
- nowoczesna placówka rehabilitacji w Katowicach
- komplementarność w działaniach (fizjoterapeuta + naturopata + psycholog + dietetyk)
- ścisła współpraca z zespołem terapeutycznym – stosowanie się do zaleceń przez pacjenta
- dobór odpowiednich ćwiczeń do domu

mgr Arkadiusz Fiedor
Fizjoterapeuta, doktorant Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Wydziału Nauk o Zdrowiu